Před sto lety vymřel holub stěhovavý. Poslední byla Martha

Relax
8. 9. 2014 18:14
Holub stěhovavý vymřel před sto lety (CC BY-SA 3.0).
Holub stěhovavý vymřel před sto lety (CC BY-SA 3.0).

Kdysi jich v ohromných hejnech létalo tři až pět miliard. Jenže už sto let není na světě jediný holub stěhovavý. Poslední samička Martha uhynula v americké zoo začátkem září 1914. Holub stěhovavý je jeden z největších symbolů vyhubení jednoho živočišného druhu člověkem. Býval to nejpočetnější ptačí druh na světě, který obýval rozsáhlá území v Severní Americe. Hejna byla téměř dva kilometry široká a tři sta metrů dlouhá. V době svého největšího rozmachu byl každý třetí pták na tomto kontinentě holub stěhovavý.

"Nikdo by si tehdy nebyl pomyslel, že je možné je vyhubit, ale přesně to se stalo. Ještě na počátku 19. století létali holubi stěhovaví v hejnech po miliardách, a o sto let později nezůstal ani jeden jediný žijící exemplář," uvedla Katarína Slabeyová z České společnosti ornitologické.

Holub stěhovavý žil ve východní části Severní Ameriky. Hejna se stěhovala za potravou - zralými žaludy, bukvicemi a kaštany. Ptáci žili v koloniích na stovkách kilometrů čtverečních. Na jednom stromě bylo třeba i sto hnízd. Právě tento způsob života z nich ale udělal snadný cíl pro lovce. Holubi sice byli zdrojem potravy pro původní obyvatele i první přistěhovalce, ale nástup komerčního lovu v 19. století znamenal nenávratný konec.

"Jejich zdánlivě nesčetná hejna byla považována za nevyčerpatelný zdroj, který byl využíván tak bezohledně, že přivedl druh k zániku během několika desetiletí," poznamenala Slabeyová. Lovci se ve velkém sjížděli na místa, kde holubi hnízdili, bez milosti je stříleli a chytali do sítí. Stromy s hnízdy káceli nebo pod nimi rozdělávali ohně, aby donutili mláďata hnízda opustit.

"Chycené živé holuby pak používali pro 'sportovní' účely - ne nadarmo se dnes střeleckým cílům říká právě hlinění holubi. Tytéž vlaky, co nejprve přivážely lovce, pak převážely miliony holubů - mrtvých či živých - do restaurací na východním pobřeží," uvedla ornitoložka. Čím méně dospělých holubů, tím méně i mláďat. Holubům navíc ubývalo jejich přirozené prostředí - lesy. Chovaná polodivoká prasata se zároveň stala přímou potravní konkurencí.

Početní stavy holuba stěhovavého prudce klesaly. Pokusy chovu tohoto druhu v zajetí neuspěly. Poslední samička Martha uhynula před sto lety v Cincinnati Zoo v americkém státě Ohio. "Její smrt sice pomyslně nastartovala v USA snahu o ochranu přírody, pro holuba stěhovavého bylo již však pozdě," konstatovala Katarína Slabeyová z České společnosti ornitologické.

Autor: Pavel Baroch

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ