Prodej slonoviny v Číně může vést k vyhynutí slonů v Africe

Relax
10. 12. 2014 06:15
V Číně roste poptávka po slonovině.
V Číně roste poptávka po slonovině.

Masakrování slonů v Africe a obchodování se slonovinou v Číně jsou "mimo kontrolu" a mohou vést během jedné generace k vyhynutí tlustokožců žijících na africkém kontinentu ve volné přírodě.

masakrování slonů a obchodování se slonovinou v Číně jsou mimo kontrolu.Společnost Save The Elephants (Zachraňte slony) a britská charitativní Aspinallova nadace, která se věnuje zachování života zvěře ve volné přírodě, ve společné zprávě poukazují na stále větší množství slonoviny a výrobků z ní v čínských obchodech. Odhadují přitom, že v letech 2010 až 2012 bylo zabito více než 100 tisíc afrických slonů.

"Nárůst poptávky po slonovině v Číně, kde se velkoobchodní cena sloních klů od roku 2010 ztrojnásobila, způsobil rozšíření obchodu se slonovinou a její pašování, což vede k masakrování slonů v Africe," konstatuje se ve zprávě, která byla zveřejněna v keňské metropoli Nairobi.

Pytlácký lov nejen slonů, ale i nosorožců v Africe se prudce rozšířil.Pytlácký lov slonů, ale také nosorožců v Africe se v posledních letech prudce rozšířil vinou silné poptávky po slonovině a rozích v Asii, kde jsou žádané kvůli dekorativním předmětům, které se z nich vyrábějí, nebo kvůli údajným léčivým vlastnostem. Ceny vystoupily do astronomických výšek, což přilákalo zájem mezinárodních zločineckých organizací a ozbrojených skupin.

Cena klů v Číně podle společnosti Save The Elephants a Aspinallovy nadace vzrostla ze 750 dolarů (16 770 korun) v roce 2010 na letošních 2100 dolarů (47 tisíc korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK , KAREL PRINSLOO, stringer, Jason Straziuso

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ