Měsíc po otevření rehabilitačního centra pro mořské želvy Kura Kura na ostrově Nusa Penida v Indonésii vypustili zaměstnanci brněnské zoo zpět do moře první čtyři vyléčené želvy. Zoo Brno na projektu spolupracovala s indonéskou nadací, cílem centra je po vyléčení vracet do přírody zraněné želvy nebo želvy zabavené pašerákům.
"Jsme rádi, že projekt, který brněnská zoo intenzivně připravovala deset let, má první výsledky. Věříme, že díky osvětě mezi místními obyvateli a práci našich lidí se podaří zpomalit želví apokalypsu," uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.
Nyní je v rehabilitačním centru osm želv, které tam přinesla ochranářská společnost působící na Nusa Penidě. Želvy byly v zuboženém stavu a nyní jsou v péči pracovníků rehabilitačního centra, uvedla mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.
"Slavnostního vypouštění karet pravých se zúčastnili i místní hinduističtí obyvatelé, pro které to byla významná událost, protože želvy jsou pro hinduisty posvátnými symboly," uvedla Tomíčková.
Projekt začal vznikat v roce 2004 ve spolupráci s manželi Jeglíkovými, kteří v Indonésii k tomuto účelu založili neziskovou nadaci. O pět let později se podařilo otevřít vzdělávací centrum, které informuje místní obyvatele o ochraně mořských želv. Druhou etapou projektu bylo rehabilitační centrum, povolení na jeho provoz brněnská zoo získala v roce 2014. Slavnostně otevřené bylo centrum letos 9. května.
Mořských želv je sedm druhů, některé z nich jsou vedené jako kriticky ohrožené, ostatní jako ohrožené vyhynutím. Největší z těchto želv jsou karety obrovské, dorůstají do 200 kilogramů a žijí přes sto let. Situace ohledně želví populace je podle odborníků alarmující. Želvy jsou v Indonésii zpestřením lidského jídelníčku, na Bali je mořská želva i vyhledávaným objektem pro hinduistické ceremonie. Za účelem konzumace jsou želvy pašovány i do ostatních asijských zemí. Problémem je také znečištění moří. Plastové odpadky, které končí v moři, si želvy často pletou se svojí přirozenou potravou, medúzami. Pozření plastů pro ně znamená smrt. Lidé mají často na svědomí i ničení přirozených želvích kladišť, ať už výstavbou hotelů u pláží nebo turistickým ruchem s tím spjatým.