V pražské zoologické zahradě přišla minulý týden na svět dvě mláďata hrabavého ptáka hoka přilbového, která se tak stala prvními úspěšně odchovanými mláďaty tohoto ohroženého druhu v Česku a Slovensku. Návštěvníci mohou ptáčata vidět ve venkovní voliéře poblíž Pavilonu tučňáků.
Rodiče mláďat se narodili v roce 2010 v německé bažantnici v Erfurtu, o dva roky později přišli do Prahy z plzeňské zoo. Samice snesla už několik vajec, dosud ale o ně nejevila zájem a dokonce je i rozbíjela. Naproti tomu o mláďata, která se vylíhla 9. října, starostlivě pečuje. Hledá jim potravu, kterou jim poté podává do zobáku, uvedla zoo.
Hoko přilbový se ve volné přírodě vyskytuje zejména v jihoamerických hustých mlžných lesech. Živí se plody, semeny, pupeny a mladými listy. Potravu sbírá v párech nebo menších skupinách na zemi, při ohrožení se stáhne na strom, kde také nocuje. Své jméno dostal podle modravě šedé přilby před očima. Samci i samice jsou obvykle černí, samičky jsou výjimečně rezavé s černým pruhováním.
Samice hoka přilbového snáší obvykle dvě vejce a jejich inkubace trvá 30 až 34 dní.