Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mohou vidět dvanáct mláďat největšího ptáka Jižní Ameriky - nandu pampového. O všechny potomky se od vylíhnutí stará výhradně samec.
Samec se páří s více samicemi, které pak všechny snášejí vejce do jednoho hnízda. Péči o potomstvo ale zastává výhradně samec, který se o vylíhlá mláďata stará zhruba půl roku. Mláďata ovšem pouze vodí a střeží, zatímco potravu si od prvních dní obstarávají sama.
"Snůška může mít až 30 vajec, která samec inkubuje 35 až 40 dní. Pro ostravského samce je to druhá hnízdní sezona. Do zoo jsme jej přivezli v roce 2015 jako dvouletého z lucemburské zoo Parc Merveilleux. O hnízdění se poprvé pokoušel už v loňském roce, ale nakonec se nepodařilo odchovat ani jedno mládě," uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.
Letos bylo v hnízdě 15 vajec od tří různých samic, nakonec se vylíhlo 12 mláďat. Návštěvníci je mohou vidět u výběhu lam alpak. Nandu pampový je nelétavý pták, který ale výborně běhá a může dosáhnout rychlosti až 60 kilometrů za hodinu. Zakrnělá křídla používá při běhu k udržování rovnováhy nebo když chce prudce změnit směr či zastavit. V Červeném seznamu je řazen v kategorii blízko ohrožení. Největším rizikem je pro něj zejména lov pro maso, ale i přeměna přirozeného prostředí pro potřeby zemědělství.