Samice nosorožce dvourohého Eliška, kterou na konci června převezli chovatelé ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem do tanzanské rezervace Mkomazi, zvládla aklimatizaci dobře. Řekl to vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.
"Pár dní po transportu už byla klidná, nechala se hladit a v klidu si i lehla," řekl Stejskal. Eliška byla z přepravní bedny vypuštěna do dřevěné ohrady, která se jí postupně zvětšuje, po celý den na ni dohlíží buď chovatel z dvorské zoo, či zaměstnanec rezervace. "Vypuštění do většího výběhu je plánováno v příštích týdnech, teď je ještě těžké říct přesný termín. Tam zatím nebude s dalšími nosorožci, s těmi se potká až v dalším větším výběhu, a to nejdříve za několik měsíců," uvedl Stejskal.
Eliška si za necelé dva týdny pobytu v Africe zvykla na nové krmení, každý den spořádá velké množství větví z místního buše, k tomu dostává vojtěšku, trochu mrkve a sladkých brambor. "Žere hlavně ráno a k večeru, přes den spíše odpočívá a víc chodí v noci. Jde o stejný rytmus, jako mají ostatní nosorožci v Mkomazi, protože přes den jsou poměrně vysoké teploty," dodal Stejskal.
Samice nosorožce dostala na začátku července do díry vyvrtané v rohu vysílačku. "Díky vysílačce budeme po přemístění Elišky do větších výběhů přesně vědět, kde se pohybuje," řekl Stejskal.
Transport Elišky se uskutečnil 26. a 27. června. Chovatelé ji převezli do Německa, z letiště v Lipsku odletěla letadlem do Afriky, poté následoval převoz nákladním vozem. Dvorská zoo poslala tři nosorožce do Tanzanie již v roce 2009, následně tam zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili.
Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v Česku. Nosorožci se do Afriky vracejí ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoologické zahrady Josef Vágner.