Skupina mandrilů rýholících, kteří patří mezi nejpestřejší primáty světa, se v ostravské zoologické zahradě rozrostla o další mládě. Samička se zatím ale drží u matky, která už úspěšně odchovala dva samečky, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
"I o třetího potomka se pečlivě stará. Mládě zatím saje mateřské mléko, takže tráví většinu času v bezprostřední blízkosti matky. Už se ale také odvažuje na chvilku od matky vzdálit a postupně objevovat okolí. Při pohybu po výběhu je matka nosí na břiše a malá samička se přitom pevně drží její srsti," uvedla Nováková.
Zoo v posledním půlroce nechala venkovní výběh mandrilů upravit. Vznikla v něm nová konstrukce z pěti mohutných umělých stromů, které jsou vzájemně propojeny větvemi a lany. "Konstrukce umožňuje mandrilům pohyb i ve větších výškách a zároveň poskytuje návštěvníkům nevšední pohled na tato impozantní zvířata," řekla mluvčí.
Ostravská skupina mandrilů aktuálně čítá devět členů. Tvoří ji dominantní samec, dvě dospělé samice a šest mláďat - tři samci a tři samice. Mandrily rýholící chová zoo Ostrava od roku 1959 a podařilo se jí odchovat přes 20 mláďat těchto primátů. Zajímavosti ze života mandrilů se návštěvníci mohou dozvědět při komentovaném krmení, které se koná za příznivého počasí denně od 10 hodin.
"Počty zvířat v přírodě nejsou známé, je ale nezpochybnitelné, že populace klesá. Chov mandrilů v lidské péči tak bude mít stále větší význam a nakonec se může stát poslední možností, jak tento druh primáta uchovat pro další generace," uvedla Nováková.
Mandrilové žijí ve velkých rodinných skupinách. Samci váží okolo 30 kilogramů, samice zhruba o polovinu méně. Samci mají velké špičáky, které jsou svou délkou srovnatelné se špičáky velkých kočkovitých šelem.