Indické slonice Kala a Delhi v ústecké zoologické zahradě mají dvě nové hračky. Ve výběhu mohou cvičit hru na xylofon a zvonkohru. Velikost nástrojů je taková, aby odolala sloní síle. Dvě největší obyvatelky zoo ukázaly, jak se k hračkám staví.
Všechna zvířata v lidské péči potřebují náhražku přirozeného prostředí. Aby se sloni nenudili, schovávají jim chovatelé žrádlo nebo je nechají procházet se po kopcovité zahradě, což prospívá jejich kondici, a také si hrají. "U slonů je všechno o to složitější, že jsou dost silní a dokážou leccos zničit, takže to musí být všechno slonu vzdorné. Nesmí se stát, že by vytrhli trubku ze zvonkohry a vyhodili ji třeba na návštěvníky," popsal chovatel Jan Javůrek.
Novinku pro slony vyrobila z nerezové oceli ústecká společnost Aperam, která trubky dodává do automobilek. Součástky používané pro výfukové systémy posloužily teď pro vznik nástrojů. "Chovatelé vymysleli, jaký typ hraček by se jejich svěřencům mohl líbit, a naši zaměstnanci se s nadšením ujali výroby," řekl finanční a personální ředitel firmy Jiří Vais. V zadání byla sloní velikost a odolnost.
Stejné nástroje jako Kala a Delhi, jen o něco menší, mají k dispozici děti na hřišti v zahradě. "Slonice zatím novinky moc nezajímají, ale určitě se s nimi budou časem bavit. Nápad jsme okoukali z jiných zoo, kde však mají takové hračky dřevěné," zmínil Javůrek.
Slonice si nyní plně užívají letních teplot a většinu dne tráví stále ve výběhu. Právě tam potřebují podle chovatele něco k zahnání nudy. Péče o slony je tak celodenní.
Rozhodnuto zatím není, zda ke dvěma slonicím přibudou další. Rozšířit chov se v Ústí v minulosti bezúspěšně pokoušeli inseminací. "Je to finančně nákladný program, od kterého už jsme ustoupili," zmínil Javůrek. Šance na to, aby jednou návštěvníci viděli vedle dvaatřicetileté Kaly a o dva roky starší Delhi ještě další slony, ale zůstává. "Museli bychom nejprve dostavět sloninec, pak pořídit pavilon pro samce, přivézt samce a dvě další samice, aby vznikla plnohodnotná skupina, kde by se mohli sloni přirozeně množit," popsal Javůrek.
Současný pavilon pro slony pochází z roku 2004, už tehdy ho ale poznamenal nedostatek peněz. Plánovaný byl původně o dvě třetiny větší. Náklady na stavbu před pěti lety zoo odhadla na 40 milionů korun.