S novým využitím 3D tiskárny přišli brazilští odborníci, kteří na ní vytiskli chybějící část horní poloviny zobáku pro tukaní samičku. Té zobák zlomili buď nešetrným zacházením pašeráci zvířat, anebo jí ho ulomil jiný tukan při šarvátce v příliš malé kleci.
Samičku, která dostala jméno Tieta, zachránili ochránci zvířat letos v březnu na trhu s volně žijícími zvířaty v Riu de Janeiro. Samička byla podvyživená, protože se s chybějící částí zobáku nemohla správně nakrmit.
Namísto obvyklého způsobu se pokoušela nadhazovat si potravu spodní polovinou zobáku a poté ji chytat. Podle Taciany Sherlokové z brazilského úřadu pro ochranu přírody ale byla úspěšná jen při zhruba každém třetím pokusu.
Do projektu její záchrany se zapojila skupina na ochranu přírody Instituto Vida Livre a tři brazilské univerzity. Protéza na její zobák byla vytvořena z plastu, natřená lakem na nehty a potažená speciálním polymerem z rostliny skočec obecný.
Chybějící část zobáku odborníci připevnili koncem července. "Trvalo tři dny, než si (Tieta) uvědomila, že má zobák znovu celý," řekl ředitel ústavu Instituto Vida Livre Roched Seba.
Vědcům trvalo tři měsíce, než vytvořili design chybějící části zobáku. Tiskárna ho pak vytiskla za pouhé tři hodiny. Chybějící kousek je dlouhý asi čtyři centimetry a váží zhruba čtyři gramy. Samotná Tieta váží 300 gramů.
Zákrok, při němž byla protéza připevněna, trval 40 minut a nebyl bez rizika. Nyní už je ale možné říci, že byl úspěšný. Tieta se s novým zobákem nejen dokáže krmit, ale může si také upravovat peří, aby bylo voděodolné. A pokud se jí v budoucnu podaří nalézt samečka, bude moci krmit svá mláďata.