V jedné z papouščích voliér v ostravské zoologické zahradě je pěkně hlučno. Rodičovskému páru arů horských se podařilo odchovat tři mláďata, která právě opustila hnízdní budku a dávají o sobě vědět. Informovala o tom mluvčí zoo Šárka Nováková.
Mláďata se vylíhla v rozmezí od 6. do 10. května. První týdny života strávila v hnízdní budce, představující náhradní stromovou dutinu, a na jejich odchovu se podíleli oba rodiče. Pro ostravský rodičovský pár to je již třetí hnízdění, z toho druhé úspěšné.
"Při odchovu prvního mláděte (samce) v roce 2015 museli asistovat ošetřovatelé, druhé mládě (také samce) o rok později již zvládli ptáci odchovat sami. Při třetím hnízdění se jim povedlo vyvést celkem tři mláďata, jejichž pohlaví zatím neznáme. Dvě starší mláďata byla v loňském roce odvezena Zoo Landau v Německu," řekla Yveta Svobodová ze zoologického oddělení.
Rodinu vzácných arů s letošními mláďaty mohou návštěvníci vidět v jedné z voliér papoušků u pavilonu Tanganika. "Mláďata opouštějí hnízdní budku již plně opeřená a ve velikosti dospělých ptáků. Nicméně pozorný návštěvník může rozpoznat mládě od dospělého jedince podle duhovky, barvy okolí oka a barvy zobáku. Mládě má okolí oka bílé, duhovku hnědou, tmavý zobák, zatímco dospělý jedinec má okolí oka černé, duhovku bílou a zobák světlý," vysvětlila Svobodová.
Ara horský obývá východní Peru, západní Brazílii a severozápadní Bolívii. Během posledních 30 let klesla divoká populace těchto papoušků v důsledku odlesňování, lovu a odchytu pro obchod s domácími mazlíčky o 20 procent. V současné době je populace v přírodě odhadována na 10 tisíc až 70 tisíc jedinců. Patří mezi chráněná zvířata zařazená v kategorii "zranitelný". V zoologických zahradách je chován poměrně zřídka, v Evropě je zastoupen ve 14 institucích s méně než padesáti jedinci. Z českých zoo je k vidění pouze v Zoo Ostrava.