V Indonésii vzniklo záchranné centrum pro želvy. Pomohla zoo Brno

Relax
26. 5. 2017
Rehabilitační centrum bude sloužit zraněným mořským želvám nebo želvám zabavených pašeráky.
Rehabilitační centrum bude sloužit zraněným mořským želvám nebo želvám zabavených pašeráky.

V Indonésii na ostrově Nusa Penida vzniklo díky brněnské zoo rehabilitační centrum pro mořské želvy. Je určené pro zraněné želvy nebo pro želvy zabavené pašerákům. Zvířata budou po ošetření vypouštěny zpět na svobodu. Brněnská zoo na projektu spolupracovala s indonéskou nadací.

Projekt "Kura Kura - želvy v ohrožení" se zrodil z myšlenky kampaně Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií, která se zabývala záchranou ohrožených želv. Ředitel zoo Martin Hovorka uvedl, že kampaň byla příkladem iniciativy evropských zoo napomoci odvrátit želví apokalypsu.

Projekt začal vznikat v roce 2004 ve spolupráci s manželi Jeglíkovými, kteří v Indonésii k tomuto účelu založili neziskovou nadaci. O pět let později se podařilo otevřít vzdělávací centrum, které informuje místní obyvatele o ochraně mořských želv. Druhou etapou projektu bylo rehabilitační centrum, povolení na jeho provoz brněnská zoo získala v roce 2014. Slavnostně otevřené bylo centrum letos 9. května.

"V centru budou zabavené nebo zraněné želvy ošetřeny a očipovány a následně je pracovníci vypustí na svobodu," uvedla mluvčí zoo v Brně Gabriela Tomíčková.

Mořských želv je sedm druhů, některé z nich jsou vedené jako kriticky ohrožené, ostatní jako ohrožené vyhynutím. Největší z těchto želv jsou karety obrovské, dorůstají do 200 kilogramů a žijí přes sto let. Situace ohledně želví populace je podle odborníků alarmující. Želvy jsou v Indonésii zpestřením lidského jídelníčku, na Bali je mořská želva i vyhledávaným objektem pro hinduistické ceremonie. Za účelem konzumace jsou želvy pašovány i do ostatních asijských zemí. Problémem je také znečištění moří. Plastové odpadky, které končí v moři, si želvy často pletou se svojí přirozenou potravou, medúzami. Pozření plastů pro ně znamená smrt. Lidé mají často na svědomí i ničení přirozených želvích kladišť, ať už výstavbou hotelů u pláží, nebo turistickým ruchem s tím spjatým.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Černovský Daniel

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné