Lovecký pes čindo se špičatýma ušima a krátkou srstí je symbolem Jižní Koreje a od roku 1962 je zanesen na seznam národních pokladů. Aby ale tato rasa zůstala co nejčistší, přijali chovatelé a korejské úřady velmi přísná opatření. Čindo, středně velký pes, který je známý velkou oddaností k pánovi, nese jméno ostrova, odkud pochází a který leží u jižního pobřeží Korejského poloostrova.
Návštěvníky ostrova vítají reklamy a sochy tohoto psa. Avšak bukolický vzhled ostrova kontrastuje s přísným apartheidem zavedeným pro psa: každý pes, který nemá rodokmen nebo neodpovídá přísným normám, které byly stanoveny, aby se zachovala čistota rasy, je okamžitě z ostrova deportován. Aby se mohl na ostrov vrátit, musí mít každý čindo úřední povolení.
"Chráníme rasu tím, že nenecháváme registrované psy opustit ostrov a povolujeme příchod jen těch, kteří mají úřední potvrzení," vysvětluje Čcha Če-nam, který stojí v čele Výzkumného a testovacího střediska na ostrově Čindo.
Toto státní středisko má ročně k dispozici dvě miliardy wonů (téměř 44 milionů korun) na "systematické a vědecké" zachování rasy čindo.
Rasová čistota
"U lidí není běžné dělat test otcovství u novorozeňat. Ale my ho děláme u všech narozených štěňat," vysvětluje Čcha Če-nam. "Jestliže jejich DNA odpovídá DNA jejich rodičů, obdrží certifikát. Pokud tomu tak není, musejí ostrov opustit," citovala jej agentura AFP.
Tento přísný přístup ke psům čindo odráží pojem rasové čistoty typické pro Jižní Koreu, kde je mimořádně homogenní společnost. Populace tu je z 96 procent korejského etnického původu a mísení může být velmi špatně chápáno.
Pokud jde o psy čindo, pak ani nezpochybnitelný původ nezajišťuje jejich přežití.
Ve věku šesti měsíců je štěně přísně hodnoceno, jaké má uši, tlapky, ocas či hlavu. Jestliže projde úspěšně i touto zkouškou, je oficiálně registrováno jako národní poklad. Takové postavení má asi 6000 čindů na ostrově. Všichni psi čindo na stejnojmenném ostrově jsou tedy čisté rasy. Když pes hodnocením neprojde, je z ostrova deportován.
"Nečistí" psi končí na talíři
Posedlost "čistou" linií čindů znamená, že někteří chovatelé štěňata neodpovídající kritériím ponechávají osudu, uvádí ředitel Korejského sdružení na ochranu zvířat Čche Il-tek. Tito psi pak dosti často končí na talíři. "Velký počet psů deportovaných z ostrova je prodáván producentům psího masa," říká.
Jihokorejci ročně snědí podle skupin na ochranu práv zvířat 1,5 až 2,5 milionu psů, i když mezi mladými lidmi tento zvyk upadá.
Jihokorejští vůdci čindy milují. Bývalý prezident Kim Te-džung dokonce počátkem tisíciletí v rámci politiky "slunečního paprsku" daroval Severní Koreji párek těchto psů. Nedávno svržená prezidentka Pak Kun-hje jich měla devět, ale když opouštěla svůj úřad, psy zde zanechala.
Vědec Kim Čong-sek, který studuje tuto rasu dvacet let, zdůrazňuje, že náročné kontroly jsou nezbytné k tomu, aby psi byli zdraví. "Sňatky mezi příbuznými v královských rodinách vedly k mnoha deformacím. My tu bráníme různým nemocem a deformacím," říká.
Chovatelé psů čindo se přizpůsobili této radikální rasové politice, která jim umožňuje prodávat štěňata za v přepočtu kolem 25 tisíc korun.
"Psi deportovaní z ostrova nejsou špatní, ale nestěžujeme si," připouští Lim Te-jung, který stojí v čele sdružení 70 chovatelů psů čindo na ostrově. "Máme pěkné příjmy, dodává.