V londýnské zoologické zahradě utekl ze svého ohrazeného prostoru velký gorilí samec. Nikomu se ale nic nestalo a za hodinu už bylo zvíře zpět. Vedení zoo ujistilo, že gorila jménem Kumbuka je "hodný obr" a že návštěvníkům nebezpečí nehrozilo. Ochránci zvířat ale vyzvali k důkladnému vyšetření incidentu, který podle nich mohl skončit zraněním lidí i zvířete. Případ zpestřila chyba televize BBC, která při zmínce o přední skotské političce omylem použila fotografii gorilího uprchlíka.
K odchytu zvířete o hmotnosti 184 kilogramů přijeli ozbrojení policisté, návštěvníci zoo byli až do ukončení operace zavřeni v přilehlých budovách. Gorilí samec byl nakonec zpacifikován uspávací střelou a převezen do prostoru pro gorily. Zvíře je v pořádku.
"Ten incident mohl skončit úplně jinak. Požadujeme důkladné a rychlé vyšetření okolností útěku i bezpečnostních systémů v londýnské zoo," uvedla v prohlášení organizace na ochranu zvířat Born Free Foundation, která bojuje za postupné uzavírání zoologických zahrad ve světě. Vedení zoo ujistilo, že vše již řádně prošetřuje.
Několik podobných incidentů v poslední době a na různých místech světa vyvolalo obavy o bezpečnost těchto velkých primátů a etickou únosnost jejich držení v zoologických zahradách. Například v roce 2007 utekla z výběhu zoo v Rotterdamu gorila, která zbila a vláčela po zemi jednu ženu. Letos v květnu byla zastřelena v zoo v Cincinnati gorila Harambe, když do jejího výběhu spadl čtyřletý chlapec.
Čtvrteční incident vyvolal rozpaky také v BBC, i když úplně jiného charakteru. "Spojíme se teď se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou. Pohovoříme s ní o plánech na druhé referendum o nezávislosti," uvedla moderátorka Naga Munchettyová, přičemž na obrazovce se objevily záběry gorily Kumbuka z reportáže o jejím útěku. "Omlouvám se. Pochopitelně jsme k tomuto programu odvysílali špatné obrázky," řekl vzápětí kolega moderátorky. Krátce poté se plánovaný rozhovor s premiérkou uskutečnil.