Vědci objevili v sibiřském permafrostu další štěně, které je staré více než 12 tisíc let. Zachovalé pozůstatky psa se našly blízko místa, kde byla před čtyřmi roky objevena plně zachovalá kostra jiného štěněte. Podle vědců mohou být psi ze stejného vrhu a nejspíše zahynuli v lavině.
Vědci nalezli v Jakutsku další dobře zachovalé pozůstatky štěněte, které jsou přibližně 12 tisíc let staré. A to jen osm metrů od místa, kde byla v roce 2011 nalezena první velmi dobře zachovalá kostra psa. I u něj bylo určeno přibližně stejné stáří, podle toho také výzkumníci usoudili, že jde nejspíše o psí sourozence.
Nejnovější objev byl nalezen archeology, kteří v Jakutsku hledají důkaz, že naši předkové i před více než tisíci lety dokázali zkrotit "divoké" psy. Jejich majiteli mohli prý být lovci mamutů, tvrdí archeologové. Pes zmrzlý v blátě byl nalezen necelé dva metry hluboko v permafrostu. Archeologové se domnívají, že štěňata nejspíše zahynula v důsledku náhlého sesuvu půdy na břehu řeky Syalakh v oblasti známé také jako Sacha.
"Stav našeho nového objevu je perfektní," okomentoval nález Sergej Fedorov z jakutského Mamutího muzea, který je zároveň také vedoucím expedice. "Je zachovalý od čumáku až k ocasu. Na snímku lze vidět dokonce i chlupy na tlapkách," dodal s tím, že nalezení nových ostatků byla šťastná náhoda. Štěně se totiž našlo jen pár metrů od předchozího nálezu z roku 2011. Expedice na Sibiři našla navíc také nástroje vyrobené z kostí, což dokazuje přítomnost člověka, řekl archeolog Alexander Kandyba.
DNA testy prvního štěněte prokázaly, že je pes starý zhruba 12 400 let. Tříměsíční fenku objevili bratři Juri a Igor Gorokhovovi spolu s přítelem Aiaalem Tomskym - všichni jsou takzvanými "lovci mamutích kostí". Nalezeny byly její kosti a neporušené orgány jako je srdce, plíce i žaludek. Pozůstatky pečlivě prohlédl paleontolog Mietje Germonpre a prohlásil, že objev je "jedinečný" a že se jedná o "nejstaršího mumifikovaného psa na světě". "Je to úžasné. V muzeích po celém světě jsou k vidění pouze zbytky dospělých psů, ale toto je navíc štěně," řekl. Vše naznačuje, že nešlo o obyčejného křížence, který je v současnosti nejstarším psem nalezeným na severu Sibiře.
Doposud byly nejstarší pozůstatky psa nalezeny v jeskyni Goya v Belgii, byly staré asi 36 500 let, ale nebyly tak dobře zachovalé. "Zde můžeme vidět i kůži, chlupy a dokonce se zachovaly i vnitřní orgány," dodal Germonpre. Existují dvě hlavní teorie, kde se ostatky psů na místě vzaly. První je ta, že zde žili lidé a psi se drželi v jejich blízkosti, aby po nich mohli dojídat zbytky. Druhá verze je ta, že lidé sami přinesli štěňata do jejich domu a snažili se je zkrotit a vycvičit. "Informace, které se již podařilo nashromáždit, potvrzují spíše druhou teorii," dodává archeolog.