Tři čtvrtiny koní Převalského na světě mají předka z pražské zoologické zahrady. Instituce má jejich nejdelší nepřerušený chov na světě a spravuje i plemennou knihu těchto vzácných kopytníků. V Praze a chovné stanici na Benešovsku se narodilo 230 hříbat.
V Evropě se koně Převalského chovají od roku 1901, od 20. let jsou také v Praze. Před 40 lety byl tento druh v přírodě vyhubený, ale už od roku 1988 jsou koně znovu vypouštěni do přirozeného prostředí.
K tomuto projektu se pražská zoo připojila v roce 2011, od té doby odváží do jihozápadního Mongolska pravidelně každý rok tři nebo čtyři koně. Celkem jich je už více než dvacítka, poslední čtyři klisny odletěly do pouště Gobi B v červenci.
Příští rok začne příprava k vypouštění koní Převalského také do čínské přírody. "Kdy budou vypuštěni první koně, nevíme, během příštího roku se plánuje převoz hřebců do chovné stanice," uvedla mluvčí zoo Hana Matoušů.
Celkem je těchto vzácných koní na světě asi 1900, asi 300 ve dvou národních parcích v Mongolsku. Většina jich ale žije v zajetí, často v zoologických zahradách. Kromě pražské zoo se koně Převalského chovají v Česku také v zoo v Brně či Chomutově. Velké stádo je také v chovné stanici patřící pražské zoo v Dolním Dobřejově na Benešovsku, dříve byli i v hřebčíně ve Slatiňanech, kde chov loni z finančních důvodů ukončili.
Kůň Převalského byl mnoho let také v logu pražské zoo. Jeho autorem byl výtvarník Michal Cihlář, který se ale se zahradou rozešel ve zlém a vedl s ní několik soudních sporů. Loni v prosinci vrchní soud zamítl jeho žalobu, v níž tvrdil, že zoo logo užívala neoprávněně. Za užití grafiky podobné jeho dílu se mu ale zoo musela omluvit.
Od roku 2012 používá zoo nové logo izraelského grafika Sagi Haviva z renomované newyorské firmy Chermayeff&Geismar se stopami čtyř zvířat. Jedna z nich odkazuje i na koně Převalského.