Zemřela nejznámější tygřice Indie. Bylo jí 19 let

Relax
19. 8. 2016 17:00
Nejpopulárnější tygřice Indie Machli, známá také jako "královna Ranthambore" či "Jezerní paní".
Nejpopulárnější tygřice Indie Machli, známá také jako "královna Ranthambore" či "Jezerní paní".

Indií otřásla smutná zpráva. Nejoblíbenější indická tygřice jménem Machli, známá také jako "Královna Ranthambore", tento čtvrtek zemřela. Celý svůj život žila v ranthamborském národním parku a byla miláčkem fotografů - patřila k nejfotografovanějším tygrům na světě.

Devatenáctiletá tygřice byla hvězdou Národního parku Ranthambore především díky své klidné povaze a ochotě pózovat. Byla tak populární, že dokonce měla i svou stránku na Facebooku, na které ji nyní její fanouškové vzdávají hold.

V posledních letech nejstarší tygřici parku však trápily značné zdravotní potíže. Velmi pomalu se pohybovala a také přišla o všechny zuby. Ležící na boku a zcela vyhladovělou ji našli tento týden v indickém státě Rádžasthán. Tým veterinářů a zdejší zaměstnanci ji ihned poskytli zdravotní péči. "Snažili jsme se zajistit její léčbu, ale zemřela. Byla to přirozená smrt, která souvisela s jejím věkem," řekl ředitel projektu Ranthamborští tygři Yogesh Kumar Sahu.


Smrt tygřice zasáhla celou Indii. "Královna Ranthambore" či "Jezerní paní", jak jí její fanouškové přezdívali, byla pro ranthamborský park velkým přínosem. Za svůj život zde totiž přivedla na svět celkem jedenáct mláďat, která nyní tvoří téměř polovinu tygří populace v parku.

Lidé začali tygřici říkat Machli (v překladu "Ryba") kvůli skvrnám na lících, které vodní tvory připomínaly. O jejím životě byly natočeny tři filmy a napsáno několik knih. Populární je také dokumentární snímek o parku v Ranthambore, ve kterém Machli zápasí s více než čtyřmetrovým krokodýlem. Jde o vůbec první takto zachycený boj tygra a krokodýla. Je také držitelkou ceny "TOFT Lifetime Achievement Award" za rozvoj Radžastánu.

Od roku 2010 chyběly Machli levé špičáky, později však přišla o ty zbývající a i o několik dalších zubů - přesto však stále dokázala lovit kořist. Správci parku ji začali uměle přikrmovat v roce 2013, což vzbudilo vlnu kritiky mezi odborníky.

Autor: - vop -Foto: , Facebook/Machli - The Queen of Tigers

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ