Zlínská zoologická zahrada odchovala šest mláďat pelikánů, čtyři pelikány skvrnozobé a dva pelikány bílé. Mláďata kriticky ohrožených pelikánů skvrnozobých se v zahradě vylíhla poprvé loni, v evropských zahradách jde o raritu, zlínská zoo je teprve druhou zahradou, ve které se jejich odchod podařil. Stále ještě zůstává několik vajec v líhni, je tak možné, že přibudou další mláďata, řekl zoolog Václav Štraub.
Nejstarší mládě pelikána skvrnozobého je staré osm týdnů, nejmladšímu je devět dní. "Perfektně přijímá potravu, má se dobře, jeho odchov by neměl provázet nějaký problém. Většinou mláďata pelikánů kolem jednoho týdne začínají trpět problémy, jako je nechutenství, velmi rychle ztrácí energii a může dojít i k úhynu. Odchov každého kusu pelikána je velmi cenný," uvedl Štraub. Podle něj také mláďata nesmí být ve stresu, proto jsou v chovatelském zázemí.
Mláďata se nekrmí obyčejnými rybami, ryby se musí nejdřív nechat natrávit ve speciálním roztoku a teprve poté se mohou podávat mláďatům. Odchov je tak náročný i z finančního hlediska. Natrávené ryby podávané mláďatům jsou základem chovatelského úspěchu zlínské zahrady. Ošetřovatelé tento způsob přejali z chovu pelikánů bílých.
Loni zahrada odchovala první dvě mláďata, která jsou nyní v plzeňské zoo. Zatím není jisté, zda si letošní mláďata zoo nenechá, podle Štrauba jsou i od geneticky cenné samice z Indie, která loni mláďata neodchovala.
"Ve volné přírodě je pelikán skvrnozobý v současné době považován za nejméně početný druh ze všech osmi známých druhů pelikánů. Poslední odhady výskytu ve volné přírodě se pohybují kolem 3500 ptáků a jsou zařazeni v Červené knize ohrožených ptačích druhů," uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková. Jejich domovinou je jihovýchodní Asie.
Zlínská zoo tento druh pelikánů chová od roku 2009, v chovné skupině je devět zvířat, letos snášely tři samice. "Samice snesly kolem 40 kusů vajec. Ta jsme umístili do umělých líhní, abychom zajistili co možná nejzdárnější průběh líhnutí," uvedla mluvčí.
Pelikán bílý není podle Štrauba tak ohroženým druhem, vyskytuje se v Africe, Asii, částečně i na evropském kontinentu.