Zoo v Ostravě vyhlásila sbírku na výzkum sloních nemocí

Relax
14. 4. 2014 16:13
Ostravská zoo vyhlásila sbírku na výzkum sloních nemocí.
Ostravská zoo vyhlásila sbírku na výzkum sloních nemocí.

Ostravská zoologická zahrada vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude určen na výzkum nemocí slonů. Z vybraných peněz zoo podpoří výzkumné aktivity Leibnizova institutu pro výzkum zvířat v Berlíně, s nímž zahrada už několik let úspěšně spolupracuje. K vyhlášení sbírky zoo inspirovala sloní samička, která se v zahradě narodila letos v únoru. Už od narození ale měla problémy s příjmem potravy a i přes veškeré úsilí ošetřovatelů nepila mateřské mléko a musí být krmena jeho náhražkou. Zatím prospívá dobře, ale její osud je nejistý.

Podle něj je nyní známa řada nemocí postihujících slony ve volné přírodě i lidské péči. Jednou z nejnebezpečnějších je takzvaný sloní herpes, který je způsoben komplexem herpes virů a neexistuje na něj žádná funkční vakcína. Pro slony indické a v menší míře i slony africké je často smrtelný. Nemocí trpí hlavně mladá zvířata do sedmi let nebo sloni oslabení stresem či jinou nemocí. Nejvíce onemocnění postihuje právě zvířata, která se nedostala k mateřskému mléku a musela být odchována s pomocí umělé výživy. Ohrožuje i další slůňata, a to v době, kdy přestanou přijímat mateřské mléko.

"Herpes virus je fatální onemocnění. To onemocnění je velmi rychlé a v tuhle chvíli neexistuje žádná účinná vakcína. Jeden z prvních příznaků je opuchnutí hlavy, zmodrání jazyka, vředy a může dojít k úhynu slůněte do deseti hodin od projevení prvních příznaků. Virus napadá cévní výstelky a způsobuje krvácení do celého organismu a postižené zvíře v podstatě vykrvácí," řekla zooložka Jana Pluháčková.

Podle ní se nemoc častěji vyskytuje u slonů v lidské péči, kteří podle výzkumů v drtivé většině v sobě virus v neaktivní podobě nosí. Berlínský institut se snaží zjistit, co se nachází v přirozené potravě slonů a poskytuje zvířatům ochranu proti nemoci.

Na sbírku mohou lidé přispět prostřednictvím bankovního účtu 6220207/0100 nebo prostřednictvím mincotoče v pavilonu slonů nebo v pavilonu afrických zvířat. Do budoucna chce zoo sbírku rozšířit i o možnost zakoupení suvenýrů nebo dárcovskou DMS.
Sloní samičce, která je třetím slůnětem narozeným v ostravské zoo, se podle ošetřovatele Pavla Zvolánka zatím daří dobře. "V současné době je situace stabilizovaná. Mládě se vyvíjí podle našich představ tak, jak by mělo, a to nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Ve venkovním výběhu i vevnitř se rádo kontaktuje s ostatními slony a snaží se napodobovat chování dospělých," uvedl Zvolánek.

Prognóza však stále zůstává velmi nejistá, protože podle dostupných informací, které má zoo k dispozici, nebyl zaznamenán případ, kdy by do dospělosti přežilo slůně, které v dostatečném množství nepilo mateřské mléko. Podle Zvolánka je však pro další odchov slonů v Ostravě nesmírně důležité, aby malé slůně žilo co nejdéle. "Víme, že to podle všeho neskončí dobře, ale víme, že děláme něco pro ty další slůňata. Je jenom na nás, kolik zkušeností nasbíráme my, kolik zkušeností ostatní sloni," řekl Zvolánek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ