Vědci své výzkumy cílí na nejrůznější jevy. Australští výzkumníci se zaměřili na tamního nebezpečného predátora-žraloka. Porovnávali počty a míru napadení a některé závěry byly překvapivé.
Podle výsledků studie útočí po světě žraloci na muže devětkrát častěji než na ženy. Muži se stali žraločími cíli v 84 procentech nevyprovokovaných útoků, uvedli vědci. Zároveň byla zranění 89 procent mužských obětí fatální, ženy naopak napadení žralokem častěji přežijí.
Podle Daryla McPhee z Bondské univerzity byly výsledky studie natolik překvapivé, že je musel opakovaně zkontrolovat. "Muži pravděpodobně tráví ve vodě více času a více se tak vystavují riziku," řekl pro deník The Telegraph. Studie byla zveřejněna tento týden v listu Coastal Management, přičemž potvrdila, že největší procento smrtelných žraločích útoků se za posledních třicet let odehrálo v Austrálii. Počet registrovaných nevyprovokovaných napadení se přitom za uvedenou dobu zvýšil třikrát.
Vědci zjistili, že v letech 1982 až 2011 bylo u Austrálie dokumentováno na 32 smrtelných útoků, na druhém místě skončila Jihoafrická republika s 28 napadeními a Spojené státy s 25 útoky.
Během uvedené doby bylo v Austrálii evidováni 171 nevyprovokovaných žraločích kousnutí, zatímco v Jihoafrické republice 132 a v USA 769. "Ze šesti zemí, kde jsou kousnutí nejrozšířenější, zaznamenává čtvrtý nejnižší podíl smrtelných útoků, který činí 18,7 procent. I když vykazuje nejvyšší počet smrtelných útoků," říká McPhee.
"Pro srovnání mají USA nejvyšší počet zaznamenaných kousnutí, ale také nejnižší procento smrtelných útoků-jen 3,6 procent. To je pravděpodobně způsobeno častějším hlášením incidentů, zatímco na Reunionu, malém ostrově jižně od Mauriciu, bylo hlášeno nejméně útoků z porovnávaných zemí, ale míra úmrtnosti tam dosahovala 51,6 procent," dodal.
Prvenství Austrálie ve smrtelných žraločích útocích může být dáno několika faktory. "Australané milují vodu, takže míra jejího využívání nepochybně hraje roli," říká McPhee. Druhou příčinou je typ a rozměry žraloků žijících v australských vodách. Právě zde rozšířený velký bílý žralok je zodpovědný za nejvíc nevyprovokovaných napadení člověka.
V Austrálii jsou navíc napadáni častěji surfaři než běžní rekreanti. 63 procent napadených surfovalo, zatímco jen 44 procent plavalo a 26 procent se potápělo. Zároveň ale jen 15,8 surfařů utrpělo fatální zranění v porovnání s 34,6 potápěčů s výstrojí a 33,3 plavců se šnorchlem.