Doping v Česku mimo zákon. Policie <span>chystá i razie</span>

Sport
14. 11. 2008 11:00
Vzorek zakázané látky - ilustrační foto.
Vzorek zakázané látky - ilustrační foto.

Vzorek zakázané látky - ilustrační foto.Česko přestane být zemí benevolentní k dopingu. Pokud senátoři schválí a prezident Václav Klaus podepíše nový trestní zákoník, od roku 2010 přestanou úřady před distributory zakázaných látek zavírat oči.

Bojovníci proti zakázaným látkám se konečně dočkali. Distribuce a výroba nepovolených prostředků ve sportu budou v budoucnu posuzovány jako trestný čin. Začnou pro ně platit obdobná pravidla a restrikce jako pro měkké drogy. A to již od ledna roku 2010 - tedy pokud senátoři schválí nový trestní zákoník a podepíše jej i prezident.

"Hlavní snahou je omezit dostupnost těchto látek v Česku. Zákon je zaměřen především na anabolické steroidy, ale i jiné zakázané látky," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Jaroslav Nekola, šéf Antidopingového výboru ČR, který se podílel na dopingovém paragrafu. Zákon předložil jediný bývalý olympionik v Poslanecké sněmovně Pavel Ploc z ČSSD.

Ilegální doping

Zákon chce zabránit především šíření anabolických steroidů, které jsou mezi sportovci těmi nejčastěji zneužívanými, ale zahrnuje i v poslední době časté látky, jako jsou různé růstové hromony nebo EPO, které je známé především ve spojení s cyklistickou Tour de France.

Naopak stimulační látky jako efedrin nebo THC zákon neřeší. Ty podlehají jiným právním úpravám o užívání omamných látek.
Nový zákon přináší základní sazbu pro výrobce či distributory v délce až jednoho roku. Pokud však způsobí újmu na zdraví, nebo nabídne tyto látky dětem, případně bude-li to lékař - zvyšuje se sazba ze dvou až na osm let. Ve zcela výjimečných případech může trest vzrůst až do výše dvanácti let, a to tehdy, pokud by viník šířil dopingové látky ve více státech či způsobil újmu na zdraví nebo smrt více osobám.

V minulosti bylo trestné pouze podávání zakázaných látek ve sportu mladistvým.

"Zákon je podobný těm v Itálii, Francii, Německu nebo Rakousku. Jen jsme šli dál v diferenciaci trestů," pochvaluje si Nekola.

A jak bude vypadat zákon v praxi? Antidopingový výbor bude úzce spolupracovat s Národní protidrogovou centrálou a s celníky. Téměř jistě se tak dají očekávat razie ve fitness centrech a v posilovnách, kde se s dopingem nejčastěji obchoduje.

"Může se stát, že předáme k vyšetřování i dopingový případ vrcholového sportovce, který odhalí naše laboratoře. Zvlášť pokud půjde o anabolické steroidy, je to pravděpodobné," říká Nekola.

Sportovci dosud byli postihováni pouze na sportovním poli. Povětšinou dvouletým zákazem činnosti při prvním prohřešku a doživotním při druhém.

Přesto některé sporty ukazují na trvalé a organizované užívaní anabolik. V kulturistice byl například v letech 1993 až 2006 pozitivní prakticky každý pátý testovaný sportovec. Jen letos objevili dopingoví komisaři během jednoho květnového týdne devět dopujících kulturistů.

Nekolův úřad si od zákona slibuje také snížení prodeje zakázaných látek přes internet a zamezení převozu anabolik přes tuzemsko. Česká republika je totiž v oblasti nedovolených prostředků považována za tranzitní území. Například v loňském roce odhalili němečtí policisté kamion, který převážel přes Česko do jejich vlasti steroidy v hodnotě několika milionů korun.

Ilustrační foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ