Technické <span>novinky v F1:</span> závody cisteren i mechaniků

11. 3. 2010 14:00
Zacházení s pneumatikami dostane pro piloty nový rozměr.
Zacházení s pneumatikami dostane pro piloty nový rozměr.

Zacházení s pneumatikami dostane pro piloty nový rozměr.Z hlediska pravidel byl před letošní sezonou relativní klid. Aerodynamická revoluce, která promíchala výsledkovou listinou, proběhla už před minulým ročníkem, proto nemusely týmy své vozy překopávat od základu. Přesto i na rok 2010 přichystala Mezinárodní automobilová federace několik změn.

Tou zásadní je zákaz tankování. Končí tak hrátky s množstvím paliva v nádržích, které byly uplynulých 16 let stěžejním tématem závodních stratégů. Nyní formule natankují plnou nádrž na začátku závodu.

ČTĚTE TAKÉ: Formule 1 2010: začíná nejlepší sezona v historii

Zajímavé to bude především proto, že čím víc se budou piloti blížit do cíle, tím budou mít v rukách lehčí a ovladatelnější monoposty. Naopak na začátku budou řídit špatně ovladatelné a neobratné želvy. To pamatují z celého startovního pole pouze dva veteráni. Michael Schumacher a Rubens Barichello.

ČTĚTE TAKÉ: Schumacher: Nepůjde to hned, ale na konci budeme první
                        Podvádí McLaren? Jeho zadní křídlo je prý nelegální

"Jednou jsem testoval s williamsem s plnou nádrží. Musel jsem se vrátit do boxů, protože jsem byl přesvědčen, že se na autě něco pokazilo. Sotva jsem dokázal zatočit. Bylo mi vysvětleno, že přesně tak je to s plnou nádrží," popsal své zkušenosti pro server f1sports bývalý pilot David Coulthard.

S plnou nádrží a na mokru. Lewis Hamilton krotí svůj monopost.Přibude předjíždění?

Mezi autem s minimálním množstvím paliva pro kvalifikaci bude ve srovnání s autem se 170 kilogramy benzinu v nádrži a nezahřátými pneumatikami a brzdami na začátku závodu obrovský rozdíl. A co teprve za mokra. Většina pilotů s tím nemá vůbec žádné zkušenosti. Zřejmě přibude jezdeckých chyb, ale jestli bude víc i předjíždění, o to se zatím odborníci přou.

Pro jezdce to bude výzva. Doteď jezdili krátké sprinty s lehkými auty mezi jednotlivými zastávkami v boxech. Teď si budou muset po celý závod mnohem lépe hlídat a rozvrhnout strategii, co se týče opotřebování pneumatik a brzd. Obojí bude potřeba hlavně v začátku závodu pořádně šetřit, ale zároveň udržovat v teple kvůli potřebné funkčnosti. Opotřebované i studené, obojí je špatně.

Často také nastane moment, kdy nejrychlejší auto v závodě nebude zrovna v době optimálního využití pneumatik a zrovna v tu chvíli "zabere" někdo zezadu. Kdo se nejrychleji přizpůsobí měnícím se podmínkám, bude vítěz.

Formule 1, ilustrační foto.Mechanická derby

Kvůli zákazu tankování museli konstruktéři do vozů zakomponovat mnohem větší nádrž. Do závodu budou také mnohem více vtaženi mechanici. Doteď nehrál čas výměny pneumatik při zastávkách v boxech vůbec žádnou roli. Tankující hadice s palivem byla do nádrže zapíchnutá vždy mnohem déle.

Bude zajímavé pozorovat, který tým má nejrychlejší a nejsehranější mechaniky. Pro ně to naopak bude otázka prestiže a cti. Několika desetinkami získanými při každé zastávce budou mít v součtu šanci dokonce i ovlivnit výsledek.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf F1: Sezona nezačne kompletní, nováčci mají problémy
                        Digitální formule ožila, Virgin testoval v Silverstonu

Další změnou je zúžení předních pneumatik. Při zachování aerodynamických standardů z minulé sezony půjde o to, jak se konstruktéři vyrovnají s designem předního křídla tak, aby zajistili ideální obtékání vzduch při zachování přítlaku.

Naopak klid už bude panovat kolem kontroverzních dvojitých difuzorů. Letos je mají všichni. Žádný z týmů by tak už neměl mít výhodu koketující s hranicí pravidel. Ale pozor, už jen tuto sezonu. Od té příští už budou dvojité difuzory zakázány.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ