V dobách své největší slávy patřil fotbalový útočník Tomáš Skuhravý k předním evropským kanonýrům, po skvělém vystoupení na mistrovství světa 1990 v Itálii, kde byl s pěti góly druhým nejlepším střelcem turnaje, se vypracoval i mezi největší hvězdy opěvované Serie A. Zažil ale také chvíle, kdy mu do zpěvu nebylo.
Už během hráčské kariéry měl ale problémy s disciplínou a životosprávou, později měl dokonce kvůli řízení v opilosti či podvodům s auty oplétačky se zákonem. Na prahu padesátin, které oslaví 7. září, se "Bomber" uklidnil a věnuje se hlavně výchově mladých talentů.
"Vedu asi 270 kluků, práce s nimi mě moc baví. Jejich rodiče jim pouštějí kazety, kdy jsem ještě hrál za Janov. Je to příjemné," řekl před časem bývalý kanonýr Sparty, národního mužstva i FC Janov. Skuhravý v italském přístavním městě provozuje fotbalovou akademii a většinu času tam i žije.
Během pěti prvoligových sezon v červenomodrých barvách Janova nastřílel urostlý dlouhovlasý kanonýr 57 gólů a stal se tamním miláčkem. Prezident Olympique Marseille Bernard Tapie byl údajně připraven za čs. fotbalistu roku 1991 zaplatit nevídanou částku, avšak neuspěl. Když ale Janov v roce 1995 sestoupil, začal být jeho vysoký plat pro klub zátěží.
Skuhravému se ze zaslíbeného Apeninského poloostrova nechtělo, avšak počátkem následujícího roku byl nakonec zapůjčen do Sportingu Lisabon. Hvězdný útočník se v novém prostředí neprosadil, kvůli dříve tolerovaným disciplinárním prohřeškům byl navíc brzy potrestán zákazem činnosti do konce sezony.
Přišel tak o účast na stříbrném Euru v Anglii, a když se pak pokoušel znovu oživit povadající kariéru, těsně před podpisem smlouvy s Viktorií Žižkov ho zradilo zraněné koleno. Na doporučení lékařů se v 31 letech rozhodl s vrcholovým fotbalem skončit.
Jeho reprezentační bilance se uzavřela na 49 zápasech, v nichž zaznamenal 17 branek. Pět jich vstřelil na MS 1990 v Itálii, zazářil především díky hlavičkovému hattricku v osmifinále s Kostarikou. Ve čtvrtfinále s pozdějšími šampiony z Německa se sice neprosadil, přesto za něj Janov neváhal vysázet na tehdejší tuzemské poměry rekordní sumu.
Fotbal i houby
S fotbalem začínal Skuhravý v rodném Přerově nad Labem, v 15 přešel do Sparty. O tři roky později na sebe upozornil gólem, kterým v Poháru UEFA vyřadil slavný Real Madrid. Naplno se v rudém dresu prosadil až po dvouleté vojenské službě v Chebu. Mezitím se podílel na stříbru z ME do 18 let, v září 1985 si odbyl debut v reprezentačním áčku. V čs. nejvyšší soutěži stihl nastřílet 76 branek, se Spartou pětkrát slavil ligový titul.
Po ukončení kariéry se Skuhravý, o němž se psalo, že si v dobách největší slávy připaloval v hospodě doutníky stomarkovkami a ohořelé je házel pod stůl, dostal do finančních problémů. Několikrát byl přistižen, jak řídí v opilosti, v roce 2011 byl dokonce odsouzen k podmíněnému trestu vězení za fingovanou krádež zapůjčeného luxusního auta.
V současnosti se rozvedený otec Michaely a Federiky věnuje především práci s mládeží, vedle Itálie má projekty i v Austrálii či Kanadě. Ve volném čase si kromě svých dcer a sportu najde čas i na houbaření. "Jsem vášnivý sběratel, rád se vydám s košíkem do lesa. A pak si pochutnám třeba na dobré smaženici," prohlásil někdejší vyhlášený kanonýr