Český fotbal poslední dobou výrazně pokulhává. Od evropského šampionátu v Portugalsku v roce 2004 nezaznamenal žádný velký úspěch, v probíhající kvalifikaci na mistrovství světa 2010 už má jen titěrnou naději na postup. O lesk přichází nejen na hřišti, ale i mimo něj. Kvůli hráčským aférám s alkoholem či drogami.
Během posledních dvou let bylo aférek celkem dost. V roce 2007 „slavná" oslava narozenin Tomáše Ujfalušiho v Hotelu Praha během reprezentačního srazu. Hned několikrát měl problémy se zákonem Milan Baroš, kterému francouzské úřady zabavily automobil, když ho policie zadržela na dálnici kvůli vysoké rychlosti.
Rodák z Vigantic a v současnosti nejlepší střelec turecké ligy v dresu Galatasaraye byl i několikrát přistižen bulvárními fotografy, jak popíjel až do ranních hodin. Několikrát i ve společnosti třeba Tomáše Ujfalušiho. Společně s Barošem, Feninem, Kováčem, Svěrkošem a Matějovským má Ujfaluši na svědomí i poslední skandál českých reprezentantů.
Po kvalifikační prohře se Slovenskem šla vzpomínaná šestice posedět do pražské restaurace a nechala se opět „lapit" bulvárními fotografy. Všichni byli vyloučeni z reprezentace, i když novému kouči Strakovi nic nebrání v tom, aby je povolal už na přípravný červnový duel s Maltou.
Musí se to řešit razantně, tvrdí Uhrin
Čerstvou novinkou mezi českými reprezentanty jsou ale drogy. Ukázal to Roman Bednář, útočník anglického West Bromwich Albion a ještě nedávno člen širšího kádru reprezentačního mužstva. Nakoupil si na sedmdesát dávek kokainu a marihuanu.
ČTĚTE TAKÉ: Bednář a kokain: trenér už ho v týmu nechce
S trochou nadsázky lze říct, že by čeští fotbalisté měli možná změnit obor. Reprezentaci se nedaří, Feninovi to ve Frankfurtu nestřílí, Matějovský nepomohl Readingu k postupu z druhé anglické ligy a Bednář do ní naopak zase sestoupil z West Bromwichem. Skotačení, popíjení a oddávání se radovánkám jim jde očividně mnohem lépe.
Jak tomu v podobných případech v minulosti? Všichni vědí, že k fotbalu patří pivo a hráči umějí vítězství i porážky pořádně zapít. Kanonýra Tomáše Skuhravého musel trenér Dušan Uhrin starší hlídat v recepci hotelu, aby neutíkal do hospody. Sparťanská ikona Jan Berger se dokonce podrobil protialkoholní léčbě, jako spousty dalších.
Skuhravý si užíval života naplno. Rád si dopřál něco silnějšího a dost kouřil. "Cigára si připaloval stomarkovkama. Házel je pod stůl a číšníci je ohořelé chodili vyměňovat," vzpomínal Jan Berger.
"S Tomášem Skuhravým jsem však neměl nikdy problém, protože jsem ho respektoval," říká Dušan Uhrin starší. "Honza Berger s Pepíkem Jarolímem zase přišli na jednom sparťanském soustředění po večerce, tak jsem je málem poslal domů. Stejně jako jsem zarazil vylomeniny Jirkovi Novotnému a byl klid."
Recept na ukázněnost hráčů? "Musíte být vůdčí osobnost, protože se to musí řešit razantně," říká Uhrin.
Čeští fotbaloví hříšníci minulosti i současnosti |
Petr Kostelník - v osmdesátých letech chytal za reprezentační mužstvo. Ligu hrál za Duklu, Spartu, Žižkov a Lázně Bohdaneč. Působil i v Guatemale. Jako trenér vedl mládežnické celky Bohemians a následně v Bohemians 1905 působil i jako asistent trenéra u prvního mužstva.
V březnu 2008 prodělal po jednom z tréninků infarkt. V únoru letošního roku se rozhodl pro protialkoholní léčbu v Bohnicích.
Zdeněk JÁNOŠ - byl fotbalový brankářem, který dokázal seřvat spoluhráče, protihráče i rozhodčího. Fotbal doslova žral a byl pravým bláznem mezi třemi tyčemi, který dokázal dobře kopnout i penaltu. Co však měl také rád, byla rychlá jízda v autě.
Na tuto lásku doplatil životem. V úseku mezi pražským Jižním Městem a Petrovicemi narazil ve 150kilometrové rychlosti do protijedoucího autobusu. Nebyl připoutaný, zlomil si vaz a byl na místě mrtvý. Je možné, že před jízdou požil alkohol. Předtím hrál za tyto kluby: SK Slavia Praha, FK Jablonec 97 a FC Dukla Příbram.
Tomáš UJFALUŠI - nyní již bývalý kapitán české reprezentace proslul především díky aféře v Hotelu Praha, kde během reprezentačního srazu slavil své narozeniny s dalšími spoluhráči.
I potom byl několikrát přistižen v ranních hodinách v různých restauračních zařízeních. Po další aféře spojené s alkoholovým posezením po reprezentačním zápase se vzdal možnosti reprezentovat.
Roman BEDNÁŘ - kupoval si na ulici před svým domem kokain a marihuanu. Vyfotili ho, svým klubem byl suspendován, nový trenér reprezentace František Straka s ním nepočítá, o případ se zajímá policie a on tvrdí, že drogy kupoval pro kamaráda.
Již v minulosti měl problémy s alkoholem. Třeba během doby, kdy hrál za Mladou Boleslav. Marihuanu si dopřál i během dorosteneckých let v Bohemians. Jak jeho kauza dopadne, se rozhodne v příštích dnech. Hráčská asociace PFA dokonce nabídla hráči lékařskou pomoc a odvykací kůru.
Jiří ŠTAJNER - v polovině devadesátých let vyhrál titul se Slavií a zahrál si semifinále Poháru UEFA. Pak se však z první ligy vytratil a užíval si pohody v nižších fotbalových soutěžích, kdy hrál A třídu v Louňovicích. V dalších letech se však do velkého fotbalu vrátil.
Přes Most došel do Liberce, se kterým vyhrál svůj druhý titul. Pak následoval přestup do německého Hannoveru, kde je s půlroční přestávkou až dodnes. Měl pověst velkého "pařiče", který neví, kdy přestat. Alkohol a cigarety. Alkohol s příchodem rodiny omezil, cigarety mu zůstaly.
Milan BAROŠ - hvězda Eura 2004 v Portugalsku, kde byl nejlepším střelcem turnaje. Nastupoval za Liverpool, Aston Villu, Portsmouth, Lyon a nyní za Galatasaray Istanbul.
Během angažmá ve francouzském Lyonu jel na dálnici téměř 200 km/h a musel před soud, který mu automobil zabavil a napařil mu tučnou pokutu.
Účastnil se aféry v Hotelu Praha i dubnového flámu po prohře se Slovenskem. Bulvární noviny zveřejňují poměrně často fotografie, na kterých je zachycen, jak v ranních hodinách odchází z baru či diskotéky.
Tomáš SKUHRAVÝ - Dlouhovlasý "Bomber" rozhodně nebýval vzorem dokonalého sportovce. Užíval si naplno života, rád si dopřál něco silnějšího.
Stejně jako na hattrick, který vstřelil na mistrovství světa 1990 v Itálii proti Kostarice, se vzpomíná i na jeho řádění. Třeba, když v roce 2000 v obrovské rychlosti vjel se svým vozem do protisměru a srazil se s protijedoucím autem. Měl v krvi 1,89 promile alkoholu.
Jan ŠIMÁK - Nadějný hráč, jehož rozlet zastavily hrací automaty, psychická nezralost i alkohol. "Měl jsem několik složitých hráčů, ale on je komplikovanější než všichni dohromady," zlobil se kdysi trenér Klaus Toppmöller.
V roce 2005 se podrobil protialkoholní léčbě v Bohnicích a k fotbalu se vrátil v dresu Sparty. Pak se opět vydal do Německa, kde nejprve zářil v dresu druholigové Jeny, odkud ho koupil Stuttgart, se kterým v letošní sezoně usiluje o titul v německé lize.
Jan BERGER - česká legenda a idol většiny fanoušků pražské Sparty. V roce 1982 skončil po divoké pitce na stanici SNB, kde hrozil pomočením obrazu Gustáva Husáka. Léčil se u Apolináře, 35 dní strávil i v ruzyňské věznici. Dokázal se však vrátit k fotbalu a roku 1984 převzal cenu pro Fotbalistu roku.
Ladislav PŘÁDA - v padesátých letech debutoval v národním týmu, když mu bylo jednadvacet let. V jedenácti zápasech vstřelil pět gólů. Kariéru i vlastní život utopil v alkoholu. Nebyl pro něj absolutně žádný problém vypít láhev vodky a hned se shánět po další.
Vlastimil Petržela - známého trenéra dohnala do Bohnic závislost na hazardu a lécích. Někdejší kouč Slavie, Sparty či Petrohradu byl v léčebně na podzim minulého roku. Teď se chystá na návrat do fotbalu - mluvilo se o něm jako o kandidátovi na post trenéra reprezentace. |
Foto: archiv, ČTK