Cyklistika
Systematický doping v Astaně? Zmíněn i Kreuziger
10.12.2014 14:58 Aktualizováno 10.12. 22:39
Italský sportovní deník Gazzetta dello Sport zveřejnil dokumenty z vyšetřování policie v Padově, které naznačují systematický doping v cyklistické stáji Astana. Deník rovněž odkryl jména 38 profesionálů a jezdců do 23 let, kterých se vyšetřování týká. Figuruje mezi nimi i jméno českého jezdce Romana Kreuzigera, který čelí podezření z dopingu. Astana navzdory tomu ve středu získala licenci WorldTour, jež jí pro příští rok zajišťuje účast na nejvýznamnějších závodech.
Celá dokumentace policie v Padově o 550 stránkách se vztahuje hlavně k letům 2010 a 2011, přičemž 230 stran zahrnuje záznamy telefonních hovorů. Lze v ní najít rovněž výsledky domovních prohlídek a záznamy z banky. To vše pod operačním názvem "Mito" (Legenda), což je jedna z přezdívek nechvalně proslulého lékaře Michela Ferrariho, dostali v minulých dnech do rukou vyšetřovatelé Italského olympijského výboru.
"Kauza Ferrari: Jsem vyšetřován a nevím o tom? Neřeším, nejedu v tom. Svědomí mám čisté. NIKDY jsem nedopoval! Howgh," reagoval na informaci Kreuziger na svém účtu na sociální síti Twitter.
Právě k Ferrarimu, jenž stojí kromě jiného i za dosud největším dopingovým skandálem historie cyklistiky Američana Lance Armstronga a má doživotní zákaz působení ve sportu, vedou také nitky z Astany. Jednašedesátiletý lékař by měl být za systematickým dopingem v kazašské stáji, čemuž má podle dokumentů nasvědčovat i jeho přátelství s bývalou hvězdou a současným týmovým šéfem Alexandrem Vinokurovem.
Policie připomněla rovněž spojitost Vinokurova s Ferrarim přes jeho syna Stefana Ferrariho. Ten většinou pobývá v Monte Carlu, kde Vinokurov žije, a měl být spojkou mezi ním a jeho otcem. "Vinokurov je jedním z Ferrariho mužů. Téměř celý tento kazašský tým, celkem 17 jezdců, je pod Ferrariho dohledem," citoval deník z dokumentace policie.
Stefano Ferrari prý také prováděl testy s bratry Maximem a Valentinem Iglinskými, kteří byli letos pozitivně testováni na krevní doping EPO. Pozitivní nález mělo nejen letos, ale i v minulosti mnoho jezdců napojených na Astanu či její kontinentální tým. V roce 2007 byl mezi přistiženými i Vinokurov.
Alespoň navenek však v minulých týdnech po několika případech ve třetidivizní stáji Astana Continental doping odsuzoval s tím, že ho ve své stáji nehodlá ani náznakem trpět. Možná i proto, že prvnímu týmu hrozilo, že přijde o licenci pro seriál WorldTour na příští rok. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) požádala licenční komisi, aby se Astanou v tomto ohledu pečlivě zabývala.
"Jsou to nové a velmi vážné informace," řekl agentuře AFP šéf UCI Brian Cookson, jenž slíbil, že unie dokumenty pečlivě prostuduje, až je dostane od Italského olympijského výboru. Cookson však upozornil, že licenční komise rozhodla ještě předtím, než se nová obvinění objevila.
O několik hodin později Astana skutečně oznámila, že licenci obdržela. "Jsme šťastní a hrdí, že můžeme oznámit, že budeme v příští sezoně startovat na nejvýznamnějších akcích v našem sportu," uvedli představitelé týmu, jehož členem je mimo jiné letošní vítěz Tour de France Vincenzo Nibali.
Mezi zveřejněnými jmény v případu "Mito", z nichž už některá v minulosti vyplula na povrch, jsou i velká jména světové cyklistiky. Například Michele Scarponi, současný jezdec Astany a celkový vítěz Gira d'Italia z roku 2011, vítěz dvou etap na loňském Giru Giovanni Visconti či nenapravitelný hříšník Danilo Di Luca, vítěz Giro d'Italia 2007, jenž loni po třetím dopingovém nálezu obdržel doživotní trest.
A také Roman Kreuziger. Pátý muž celkového pořadí loňské Tour de France jezdil v barvách Astany v letech 2011 a 2012. Loni Kreuziger přiznal kontakty s Ferrarim s tím, že je s kontroverzním lékařem navázal na začátku své profesionální kariéry na podzim 2006. Spolupráce prý trvala něco přes rok.
Kreuziger doping vždy rázně popíral a nikdy nebyl pozitivně testován, přesto čelí jezdec stáje Tinkoff-Saxo v současné době podezření kvůli hodnotám v biologickém pasu právě z let 2011 a 2012. Ty sice nevybočily z nastavených mezí, UCI se ale nezdají velké výkyvy v naměřených hodnotách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.