"Když kouří fotbalista, není fotbalistou. Trenér může," těmito slovy odstartoval William Madden na začátku dvacátého století svou trenérskou kariéru v pražské Slavii. Na lavičce vršovického klubu vydržel bývalý hráč Celticu Glasgow neuvěřitelných 25 let. Teď kluby legendu obou mužstev uctí společným zápasem, Slavia po něm navíc pojmenuje tribunu.
Při oznámení přátelského utkání mezi Slavií Praha a skotským Celticem si kdekdo klepal na čelo. Proč se v přípravě potkávají dva týmy, které na sebe mohou narazit v kvalifikaci o Ligu mistrů? To se přece nedělá. Ale tentokrát jde milionářská soutěž stranou. Oba kluby totiž spojuje jeden muž, jehož památku se rozhodly uctít.
William Madden patřil na konci devatenáctého století neodmyslitelně do kádru Celticu Glasgow, který byl v té době považován za jeden z nejlepších evropských klubů. V roce 1905 po konci aktivní hráčské kariéry se sebral a odcestoval z ostrovů do středu Evropy, aby se stal trenérem v Paze.
Do slávistické kabiny přišel opravdový odborník, na kterého hráči ani fanoušci do té doby nebyli zvyklí. Kromě týmového tréninku stanovil každému hráči i individuální program, který měl zlepšit jeho nedostatky a posunout jeho přednosti.
Hráčům přišli jeho metody netradiční, ale měly své výsledky. Madden se Slavií vyhrál 4 mistrovské tituly, ten poslední v roce 1930, když během celé sezony neztratil ani bod. Čtrnáct zápasů, čtrnáct výher. Jako bonus pak s "českou reprezentací" (národní tým hrál ve slávistických dresech a v kádru bylo 10 fotbalistů vršovického klubu) na neoficiálním mistrovství Evropy v roce 1911 porazil výběry Anglie a Francie a stal se evropským šampiónem.
Ve Slavii skončil právě po památném titulu bez prohry, ale v Praze už zůstal. Našel si českou manželku a je pochován na Olšanských hřbitovech. Jeho slova zkomolenou češtinou by se dala tesat do kamene a použít i po moderní fotbal a myšlení některých fotbalistů v lize.
"Český plejers nou gud. Šecko mysli moc umi. Málo trénink end samý cholka end hospoda. Šecko for legrac end hev nou enerží for plej," vzpomíná na Maddena kniha Věčná Slavia.