Fotbalové úmrtí
Maniodepresivní psychóza? Rajtoralův kamarád promluvil
28.04.2017 06:30 Původní zpráva
Od sebevraždy fotbalového obránce Františka Rajtorala už uplynulo několik dní. Noviny se však neustále plní zprávami o možných důvodech, jež někdejšího reprezentanta k smutnému činu vedly. Nový pohled přinesl bývalý forvard David Střihavka, který o svém kamarádovi otevřeně přiznal řadu věcí. "Z mého pohledu netrpěl běžnými úzkostmi. Každý máme nějaké starosti, člověk nemůže být pořád veselý, ale tohle bylo vážné onemocnění. Něco takového, jako že si sáhne na život, se dalo očekávat," řekl bez obalu.
V neděli večer otřásla českým fotbalem zdrcující zpráva. Obránce František Rajtoral, který v letošní sezoně působil v tureckém Gaziantepu, se oběsil. Jednatřicetiletý fotbalista si prý vzal život kvůli dluhům a špatnému psychickému stavu. Smutná zpráva dolétla i k jeho kamarádovi Střihavkovi, jenž z ní byl v šoku.
""Zjistil jsem to v neděli, volal mi Pavel Hašek z Viktorky. Byl to šok jako kráva, něco strašného. Samozřejmě, nějaké problémy měl. Trpěl tím. Zpětně si člověk říká: Ano, měl k tomu sklony. Mohlo se to stát. Ale taky se tomu mohlo předejít. Mělo se na tuhle situaci nějakým způsobem zareagovat," uvedl Střihavka pro server isport.cz.
Současně vyjádřil rozhořčení nad špatným postojem veřejnosti k podobným problémům, kterým by se podle něj zlepšením přístupu dalo předejít. "Teď všichni RIPujou po sociálních sítích. Nevím, to jsme my. Místo, aby se na ty věci reagovalo, něco se dělalo. Nejen napsat vzkaz a status na Facebook i Twitter a tím to pro mě končí. Tyhle věci by se měly řešit, pojmenovávat a za nic neschovávat."
Sám znal Rajtorala spoustu let a patřil k jeho blízkým kamarádům. Prožili spolu řadu fotbalových klání i tréninků, a tak mohl celou dobu pozorovat psychické výkyvy, které jeho spoluhráče provázely. Mockrát se mu snažil i pomoct.
"Z mého pohledu a nejen z něj, když přihlédnu k tomu, co se stalo a kam to až zašlo, Franta trpěl těžkou vážnou vrozenou poruchou. Říká se tomu maniodepresivní psychóza či bipolární porucha. Ta se projevuje ve věku mezi dvaceti a třiceti lety, nebojujete s ní v dorosteneckém nebo adolescentním věku. Tím, jaké měl Franta fáze, to vyústilo v takovou tragédii. Nechci si hrát na doktora, ale určitě to nebyly běžné 'depky'," řekl svůj názor na věc.
Totálně se změnil. Nemohl udělat krok, říká Střihavka
S bývalým hráčem Plzně se Střihavka potkal už při angažmá v Ostravě, dlouho si k sobě hledali cestu. Pak se z nich ale stali nerozluční kamarádi.
Rajtoral měl podle Střihavky velké srdce a ke každému byl velmi vlídný. Ve fotbale navíc profesionál každým coulem. Postupně se ale začaly ukazovat jeho problémy.
"Zpozoroval jsem to poprvé, když se totálně změnil. Najednou to nebyl on. Byl jsem zvyklý, že chodí do posilovny každý druhý den, že chodil sám běhat. Na tréninku nevypustil jediný souboj a tohle se najednou postupně měnilo. Do toho přišla i změna chování. Každý den jsme spolu někam chodili, on mi najednou řekl, že nejde, že si chce odpočinout."
"Zničehonic. Ale v tu chvíli na to člověk nereaguje. Tak se to prohlubovalo, až jsem viděl, že se něco děje. On mi říkal, že nemůže udělat krok, že nemůže jít na trénink. Nikdo v tu chvíli nevěděl, že se za tím skrývá takhle vážné onemocnění," popsal Střihavka.
"Bylo tam pár zážitků, kdy jsem o něho začínal mít strach. To, co jsem na vlastní kůži zažil já, z fotbalového prostředí asi nemůže říct každý. Nevím, jak to potom bylo s klukama v Plzni. Měl kamenný výraz, nebyl schopný ani promluvit. Na něco jste se zeptali a on nedokázal ani odpovědět. Snažil jsem se mu pomáhat tím, že jsem se ho na nic neptal."
"Nezjišťoval jsem, co mu je. Přivezl jsem ho, dovezl, šli jsme se najíst, když chtěl. Ale nikdy jsem ho nikam netlačil. Ze začátku ano, protože jsme si z toho oba dělali srandu. Ale když jsem zjistil, jak je to vážné, couvl jsem. Kdybych s ním absolvoval ještě tu druhou fázi v Plzni, tak bych už asi zpozorněl. Tam už bych si to opravdu nechal diagnostikovat a svěřil se do péče odborníkům. Aby se vědělo, co se děje. A tady detaily neznám, už jsem v klubu nebyl. Možná to je pod pokličkou, třeba to vyplave na povrch od vedení klubu nebo rodiny. V Ostravě se to stalo poprvé, řešilo se to prášky," pokračoval ve vyprávění bývalý hráč.
Finanční problémy? Zřejmě souvisí s jeho stavy, myslí si bývalý útočník
Údajné dluhy, které po sobě Rajtoral zanechal, přičítá Střihavka jeho nemoci. Ve chvílích, kdy měl "euforický" stav totiž prý chtěl vyzkoušet spoustu věcí. A ty samozřejmě nebyly zadarmo.
"Vychází to z onemocnění. Pokud někdo trpí touto vážnou poruchou, tak právě má sklony k těmto věcem. K hazardu, extrémním sportům. Najednou se celý potetoval, skákal padákem, jezdil rychlými auty. To nebylo tak, že by k tomu měl od malička vztah. To byl ten euforický stav, kdy chtěl všechno stihnout, nechtěl nic zameškat. Bylo to hrozně intenzivní, najednou teď hned chtěl všechno stihnout. Když jsem ho poznal, neskákal padákem, nepovídal o rychlých autech, byl proti tetování. Jen hledal cestu, jak z toho ven, co by mu mohlo pomoct. Možná sám nevěděl, čím trpí."
Se svým velkým kamarádem byl naposledy v kontaktu prostřednictvím esemesek. Řešili spolu případné angažmá v Číně. Přestože si mohl Rajtoral přijít v Turecku na pěkné peníze, zřejmě chtěl z Gaziantepu odejít. A právě tamější prostředí ho mohlo definitivně poznamenat.
"Jste někde u syrských hranic, v nějakém hotelovém komplexu. Vedle vás tuna písku a jeden bazén. Jedno tréninkové centrum. Odtrénujete a jdete domů. Co děláte? Neumíte řeč, tam nikdo anglicky neumí. On nebyl tak adaptabilní a komunikativní, uzavíral se do sebe. Musel tam trpět, ještě s jeho onemocněním. Nehrál, nedostával výplatu. Dokážu si představit, že ho to semlelo a vyústilo to v takovou tragédii," uzavřel svůj pohled na smrt kamaráda Střihavka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.