Berger, Labant, Deli...
Osm přeběhlíků. Přímé přestupy mezi pražskými "S"
13.01.2015 13:30 Původní zpráva
Vždycky je to pikantní. Přestupy mezi pražskými "S" nejsou příliš obvyklé a pokaždé budí spoustu emocí. Skalní fanoušci mají hráče, kteří vymění rudý dres za ten sešívaný či naopak, za zrádce. U některých fotbalistů je jejich přesun do tábora věčného rivala časem zapomenut, jiným naopak nálepka přeběhlíka zůstane navždy.
Karel Poborský, Pavel Horváth, Jaromír Blažek či Štěpán Vachoušek. Ti všichni v minulosti běhali po českých fotbalových trávnících v dresu Sparty i Slavie. I když s přestávkou v jiném klubu. A když se zrodí přestup přímo z jednoho pražského klubu do druhého, je to o to třaskavější.
Zatím posledním přeběhlíkem mezi tábory nesmiřitelných rivalů se stal na začátku týdne Simon Deli. Ten to bude mít u fanoušků obou týmů o něco jednodušší, za Spartu totiž neodehrál v lize ani minutu. Daleko horší to měl ale například Vladimír Labant, jemuž slávističtí příznivci dodnes za odchod na Letnou nemůžou přijít na jméno.
Patrik Berger
Sparta → Slavia 1991
Fotbalově vyrůstal na Letné, ještě v dorosteneckém věku ho ale přetáhla Slavia. V ní pak nastoupil k premiérovému zápasu v nejvyšší tuzemské fotbalové soutěži. V Edenu si udělal jméno, za čtyři roky z pozice záložníka nastřílel 24 gólů a dostal se do hledáčku evropských velkoklubů. Po zahraničních angažmá, mimo jiné v Dortmundu a Liverpoolu, se však při návratu do Česka rozhodl znovu obléknout rudý dres a na Letné také svou bohatou kariéru ukončil. Podle svých slov nikdy nebyl žádný velký klubista. "Odmalička jsem zažil krásná léta na Spartě, pak čtyři roky ve Slavii. Díky ní jsem se dostal tam, kam jsem se dostal, ale trošku víc asi držím palce Spartě," říká dnes středopolař s dynamitem v levačce.
Vladimír Labant
Slavia → Sparta 1999
Odchovanec slovenské Žiliny začal svou českou misi v roce 1997 ve Slavii. Hned bylo vidno, že má levonohý obránce našlápnuto k velké kariéře, udivoval parádní kopací technikou, přehledem i takřka nevyčerpatelným fyzickým fondem. Když mu v Edenu vypršela dvouletá smlouva, dal Slavii košem a zadarmo coby volný hráč přestoupil na Letnou. Zatímco pro fanoušky sešívaných se stal nadobro nenáviděným, příznivce rudých si získal hned po několika úvodních zápasech, byl jednou z klíčových postav při slavném tažení v Lize mistrů. Jenže jeho kariéru brzdila vážná zranění. Po zlomení nohy v derby pražských "S" od spoluhráče Petra Gabriela se ještě dokázal znovu dostat do vrcholové formy, ze Sparty si ho vytáhl West Ham do slavné Premier League. Tam se ale Labant nechytil, příliš se mu nedařilo ani po návratu do Sparty a z české ligy v tichosti zmizel.
Ladislav Volešák
Sparta → Slavia 2007
Šikovný záložník je odchovancem Sparty, na Letné se ale v áčku nikdy nedokázal pořádně prosadit, nejprve hrával po hostováních a ve svých třiadvaceti letech přestoupil do Slavie. Tam se chytil náramně a během tří let se v Edenu dvakrát radoval ze zisku mistrovského titulu. Z našlapaného kádru červenobílých ale postupně i kvůli nemoci vypadl, v roce 2010 odešel na hostování do Českých Budějovic a o rok později ho Slavia prodala Slovácku. Poté přes Příbram zamířil znovu do Budějovic, kde působí dodnes.
Matúš Kozáčik
Slavia → Sparta 2007
Po příchodu do Edenu kryl talentovaný slovenský gólman záda zkušenému Radku Černému. Po jeho odchodu se stal Kozáčik slávistickou jedničkou. Připisoval si parádní zákroky, jenže ty střídaly i časté chyby, a tak jej z branky vytlačil Michal Vorel a poté Martin Vaniak. Mladý brankář chtěl pravidelně chytat, a když se s nabídkou ozvala konkurenční Sparta, neváhal. Ale paběrkoval i Letné, za tři roky nastoupil jen k šestnácti zápasům a přes zastávku na Kypru přestoupil do Plzně. Teprve na západě Čech se stal gólmanskou hvězdou a oporou týmu.
Martin Abraham
Sparta → Slavia 2008
Fotbalový bouřlivák na sebe upozornil parádními výkony i výbušnými zkraty během působení v Liberci a Mladé Boleslavi, odkud si ho v roce 2007 vytáhla Sparta. V rudém dresu ale také vlivem zranění odehrál pouze pět ligových utkání a už po roce se stěhoval do tábora odvěkého rivala. Trenér Karel Jarolím o něj natolik stál, že vedení Slavie vyplatilo Spartě odstupné deset milionů korun. Jenže tenhle nákup se později ukázal jako totální přehmat. Abraham odehrál jen dvanáct utkání a po roce ze Slavie odešel na Kypr.
Martin Juhar
Sparta → Slavia 2012
Když do Sparty před čtyřmi lety přišel z mateřských Košic, platil za supertalent s dělovou ránou a neskutečným zrychlením. Zpočátku se mu na Letné dařilo, pravidelně nastupoval, ale postupem času ho z levé strany zálohy vytlačil Ladislav Krejčí. Do konce ročníku už toho příliš neodehrál, a když o něj projevila zájem Slavia, oba kluby se domluvily na přestupu. V Edenu se Juhar chytil a díky své univerzálnosti pravidelně hraje. Nastupoval na levém i pravém kraji zálohy, v útoku a na podzim ho trenér Miroslav Beránek využíval především na levé straně obranné řady.
Bekim Balaj
Sparta → Slavia 2014
Albánský reprezentační útočník zamířil do Sparty před třemi lety. V základní sestavě nikdy pořádně šanci nedostal, dokázal se však gólově prosazovat, i když nastoupil coby žolík na posledních pár minut. Po ročním hostování v Polsku ho z Letné v létě pustili na přestup do Slavie. Úvod ročníku se mu vyvedl náramně, hned při svém ligovém debutu v červenobílém dresu zařídil vítězný gól proti Slovácku. Postupem času však albánský reprezentant ze sestavy vypadl a na začátku ledna přestoupil do chorvatské Rijeky.
Simon Deli
Sparta → Slavia 2015
Hráčem Sparty byl tři roky, za první tým ale nikdy nenastoupil. Třiadvacetiletý univerzál z Pobřeží slonoviny, jenž může hrát ve středu zálohy i obrany, poprvé okusil atmosféru nejvyšší české soutěže až na podzim v dresu Příbrami, kde byl na hostování. Předtím se zásadním způsobem podílel na postupu Budějovic zpět mezi tuzemskou fotbalovou elitu. Slavia o něj usilovala dlouho a na začátku týdne se s rivalem definitivně domluvila na přestupu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.