Čekalo se na to dlouho. A už je to tady. Fotbalová Slavia Praha mění majitele. Nejstarší český klub koupila čínská společnost CEFC China Energy Company Limited. Bude jí patřit 60 procent klubu, zbylých 40 vlastní miliardář Jiří Šimáně, majitel letecké společnosti Travel Service. Blýská se v Edenu konečně na lepší časy?
Slavia už není česká. Nově vlastní její většinu energetická společnost CEFC, největší soukromá forma v Šanghaji a šestá největší v celé Číně. Do Slavie ji přivedl bývalý ministr obrany a také velký slávista Jaroslav Tvrdík. Právě Tvrdík, nyní prezident smíšené česko-čínské obchodní komory, informaci potvrdil deníku Neovlivní.cz.
Celý obchod je pozoruhodný: nechybělo totiž mnoho a čínská společnost mohla finančně podporovat Spartu. Má totiž podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group, jež letenský klub vlastní. Šéf Daniel Křetínský však nakonec neuspěl a Tvrdík dovedl Číňany ke konkurenci do Edenu.
Dosud Slavii vlastnil někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček. Kontroverzní podnikatel koupil tradiční klub v srpnu 2011 od skupiny Natland Group. Slavia byla ve finanční krizi, hrozila jí i ztráta profesionální licence. A dodnes je klub zavalený dluhy. Mimo jiné čelí insolvenčnímu řízení kvůli sporům s bývalým generálním ředitelem Zbyňkem Kusým.
Řebíček před časem o prodeji Slavie jednal s ruským byznysmenem Dmitrijem Romaněnkem, zájem mělo údajně i CSKA Moskva, kazašský podnikatel Talgat Bajtazijevči či nejbohatší Čech Petr Kellner. Ovšem žádná ze spekulací se nepotvrdila.
Loni v září Slavia změnila vlastnickou strukturu, když k sobě zlákala společnost Vinet v čele s kladenským advokátem Václavem Slavíčkem. Ten vlastní od roku 2012 stadion Slavie. Nyní přechází většina klubu do rukou Číňanů, kteří mají se sešívaným klubem velké plány. Nejdřív ale musí klub oddlužit.
Přehled většinových majitelů Slavie od roku 1991: 1994-97 - více akcionářů bez většinového majitele (například První privatizační fond (PPF), Fotbalový oddíl Slavia, společnosti WIKA, Benzina, Česká pojišťovna a další), 1997-2006 - britská investiční společnost ENIC, 2006-11 - tehdejší šéfové klubu Petr Doležal (generální ředitel) a Tomáš Rosen (člen představenstva akciové společnosti), březen-květen 2011 - Antonín Franc (podle spekulací tisku byl ale skutečným vlastníkem kontroverzní podnikatel Petr Sisák), květen-srpen 2011 - investiční a finanční společnost Natland Group, 2011-14 - bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, 2014-15 - Aleš Řebíček a společnost Vinet (vlastník stadionu v Edenu), od září 2015 - čínská finanční a energetická společnost CEFC. |
CEFC patří k největším privátním firmám v Číně: - CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
|