Vypadá to jako červenobílá pohádka. Aktivita Slavie v letním přestupovém období byla obrovská. Vršovický klub přilákal na vidinu účasti v milionářské Lize mistrů hvězdné posily z celé Evropy. Jenže nic nemusí být tak růžové, jak to aktuálně vypadá.
Proč fotbalovou ligu zachvátila přestupová škatulata právě teď? Proč české kluby vyplácejí za zahraniční hvězdy desítky milionů a nebojí se vábit úspěšné fotbalisty z ciziny na extrémní platy? Odpověď je zcela jednoduchá. Investované peníze se mohou snadno vrátit do klubové kasy.
Příští sezona bude po dlouhých letech přelomová. Český šampion totiž postoupí přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Slavia jako vítěz letošního ročníku má navíc možnost zabojovat o postup ještě v letošní kvalifikační fázi. I když to rozhodně nebude mít jednoduché a ani milionové posily jí nemusejí zaručit úspěch. Ostatně trenér Šilhavý se o tom již jednou přesvědčil na vlastní kůži.
Přestupové superúterý
Vše odpálil největší rival sešívaných z Letné. Sparta představila nejdražší posilu v historii české ligy, když přivedla izraelského "Robbena". Křídelní záložník Tal Ben Haim přišel do pražského klubu za rekordních 76 milionů korun z Maccabi Tel Aviv. K tomu se do Prahy z Bělehradu stěhuje i nadějný Srb Srdjan Plavšič.
To už ale bylo jasné, že Sparta nezůstane v posilování kádru sama. Proč jinak by Jaroslav Tvrdík na třináctou hodinu svolával tiskovou konferenci? Aby oznámil, že do Slavie nikdo nepřijde? To asi sotva. Na druhou stranu málokdo čekal, že Tvrdík potvrdí veškeré spekulace médií a podepíše kompletní trojici Rotaň (35 let), Danny (33 let) a Altintop (34 let).
Pro znalé netřeba dlouhého představování. Rotaň je ukrajinský reprezentant a bývalý kapitán Dněpropetrovsku, za Dannyho kdysi vysolil Zenit Petrohrad 30 milionů eur a Halil Altintop platíval za kvalitního zakončovatele. Jenže právě ono "kdysi, bývalý a platíval" může být klíčové.
Zkušenost není vše
Odsoudit vynikajícího fotbalistu jen proto, že překročil magický věk třiceti let, by bylo zoufale krátkozraké. Na druhou stranu letmý pohled do statistik ukáže, že Altintop i Danny mají svá nejlepší léta za sebou. Když sečtete věk všech tří fotbalistů, dostanete číslo 102 let. To je společný věk Antonína Baráka, Jana Sýkory, Jiřího Pavlenky a Michaela Lüftnera, a ještě zbývá osm let k dobru.
Poslední dva roky byly pro oba vyhlášené střelce chudší. Pravda, Altintop se vracel po zranění a v dresu Augsburgu stihl vstřelit šest branek, což není na bundesligu vůbec špatné.
Portugalec Danny je již drahnou dobu ozdobou ruské fotbalové soutěže a ani pro něj nejsou poslední léta méně plodná než dříve. Rotaň je v pětatřiceti letech stále vynikajícím technikem a připravit ho o míč ve středu pole je takřka nadlidský úkol, ale na rychlé sprinty do útoku nebo návraty do obrany to také nevypadá.
Navíc, pokud Slavii neklapne letošní postup do Ligy mistrů a náhodou by vybojovala postup do nejprestižnější evropské klubové soutěže díky první příčce v tabulce, budou všichni tito hráči o rok starší. A ve zralejším fotbalovém věku je už každý rok znát.
Galácticos? Šilhavého prokletí
Dalším problémem může být ve Slavii poněkud překvapivě osoba trenéra. Jaroslava Šilhavého vynášejí za poslední sezonu v Edenu do nebes. Ono se není čemu divit, zkušený kouč přišel k týmu, který nebyl v příliš dobrém rozpoložení, a dokázal bez jediné ligové prohry dovést sešívané v vytouženému titulu.
Ale to byl kádr prakticky hotov a Šilhavý musel pracovat s tím, co měl. A vedl si velice dobře, ať už kvalitním sestavením kritické záložní řady, nebo objevením a využítím žolíka Murise Mešanoviče. Jenže teď si kouč (po dohodně s vedením a za kvalitní finanční podpory) může svůj kádr skládat z hvězd sám.
Když měl takovou možnost naposledy, dopadlo to katastroficky. Zřejmě ještě teď straší Šilhavého ve snech jeho působení v Jablonci, kde měl pod vedením bosse Miroslava Pelty za úkol sestavit české "Galácticos", jak se říkalo hvězdami přeplněnému Realu Madrid.
Jenže to úplně nevyšlo. Pelta přivedl Kopice, Hübschmana, Juna, Wágnera nebo Tecla, prostě fotbalisty, kteří už měli v české lize nebo zahraničí dobré jméno. Ale zásadním způsobem se projevila nesehranost kádru, neschopnost si vyhovět na hřišti a rivalita mezi "hvězdnými" fotbalisty. Šilhavý se tak po pouhé sezoně poroučel z Jablonce pryč.
Strach o to, aby to nedopadlo znovu stejně, je oprávněný. Ke všem zmíneným problémům totiž přibude ještě jeden. Již teď má Slavia v kádru několik cizinců. Teď navíc přicházejí další tři. Posuďte sami. Turek hrající v Německu, Portugalec z Ruska a jediný Rotaň působil ve své rodné zemi.
Šilhavý bude mít co dělat, aby své hvězdy zvládl udržet nohama na zemi. Rozhodně to nebude mít jednoduché. Na druhou stranu, pokud se mu to podaří, cesta Slavie s tímto kádrem vstříc Lize mistrů je poměrně reálná. Pokud selže, kromě jabloneckých "Galácticos" ho budou ve snech strašit i ti slávističtí.