První fotbalová liga má za sebou úvodní kolo a také krušné léto. Největší české kluby v něm totiž nakupovaly jako nikdy před tím. Aby také ne. Ve hře je místenka do základní skupiny Ligy mistrů, kterou získá budoucí šampion.
Nejvíce za posily dala pražská Sparta, která jenom za Izraelce Ben Haima zaplatila víc, než ostatní kluby nejvyšší soutěže dohromady za všechny posily. Zde je deset letních nejdražších posil. Mezi ně se však neřadí slávisté Danny či Altintop, kteří přišli do pražského klubu jako volní hráči.
1) Tal Ben Chaim, Izrael (76 mil. Kč) Maccabi Tel Aviv → Sparta
Z Izraelce, který se prosadil nejprve v Hapoelu a následně Maccabi Tel Aviv, udělala Sparta nejdražší posilu v rámci české ligy. Přestup Václava Kadlece z loňského září překonali Pražané o další tři miliony korun. Devětadvacetiletý záložník či útočník přišel na Letnou s parádní bilancí z minulé sezony, v níž nastřílel v 29 zápasech hned patnáct gólů. Další tři trefy přidal v pohárových soutěžích.
2) Samih Kaya, Turecko (52,4 mil. Kč) Galatasaray Istanbul → Sparta
Italský kouč Andrea Stramaccioni po svém příchodu do Sparty s posilami nešetřil a z Turecka si na Letnou přivedl středního obránce Semiha Kayu. Zkušený šestadvacetiletý bek působil před tím sedm let v Galatasarayi Istanbul, odkud se také podíval do turecké reprezentace. S tamějším klubem získal celkem deset trofejí. Třikrát vyhrál ligu a pohár a čtyři triumfy přidal i v superpoháru.
3) Georges Mandjeck, Kamerun (34 mil. Kč) Méty → Sparta
Místo Lukáše Váchy povolal Stramaccioni na Letnou Kamerunce Georgese Mandjecka, který zkraje letošního roku dosáhl na mistra Afriky po boku českým fanouškům známého Ngadeua ze Slavie. Defenzivní záložník přišel do Sparty z francouzských Mét. Mandjeck se tak stal poslední posilou letenského klubu v letní přestávce.
4) Srdjan Plavšić, Srbsko (34 mi. Kč) Crvena Zvezda Bělehrad → Sparta
Za stejnou částku jako Mandjecka si Sparta pořídila i srbského záložníka Srdjana Plavšiče, který zamířil do Prahy z aktuálního soupeře Letenských v kvalifikaci o Evropskou ligu Crvené Zvezdy Bělehrad. Stramaccioni s ním počítá na pravý kraj zálohy a jedenadvacetiletý fotbalista má za sebou červnové mistrovství Evropy hráčů do 21 let v dresu Srbska.
5) Lukáš Štětina, Slovensko (26 mil. Kč) Dukla → Sparta
Sparťané nelovili pouze v zahraničí, ale i v tuzemsku, a to dokonce i u městských rivalů. Z Dukly zamířil na Letnou Lukáš Štětina na české poměry za slušnou cenu v hodnotě 26 milionů korun. Šestadvacetiletý stoper vyzrál za pět let strávených na Julisce v klíčového stopera Dukly, kam před tím přišel z ukrajinského Charkova. Od roku 2012 vstřelil ve 125 zápasech české ligy šest branek, ke kterým přidal dvě asistence.
6) Aleš Čermák, Česko (26 mil. Kč) Sparta → Plzeň
I v dalším přestupu hrála Sparta klíčovou roli. I když tentokrát v rámci odchodu. Díky mohutnému posilování si Pražané mohli dovolit pustit do Plzně záložníka Aleše Čermáka, za kterého inkasovala 26 milionů korun. Čermák měl původně startovat na Euru jedenadvacítek s kapitánskou páskou na ruce. O něj se však připravil vlastní hloupostí, když v opilém stavu havaroval se svým autem. I proto ho bez větších potíží sparťané uvolnili do služeb západočeského rivala.
7) Eldar Čivić, Bosna a Hercegovina (21 mil. Kč) Slovácko → Sparta
Než začala Sparta realizovat velké zahraniční transfery, lovila nejprve v domácí soutěži. Konkrétně na Moravě. Po Vukadinovičovi ze Zlína dokázala přilákat i jedenadvacetiletého bosenského záložníka Eldara Čiviče ze Slovácka. Letenští o něj bojovali se Slavií a podařilo se jim ho vyfouknout, čímž jim tak vrátili úder za Jugase, který dal přednost sešívaným. Nutno podotknout, že Čivić už byl se Spartou v kontaktu v průběhu jara a ve vzájemném duelu proti ní nenastoupil v dresu Slovácka.
8) Vukadin Vukadinović, Srbsko (15 mil. Kč) Zlín → Sparta
"Nejlevnější" posilou pražské Sparty se v letní přestávce stal Srb Vukadin Vukadinovič, za něhož z Letné přišlo do Zlína patnáct miliónů korun. Šestadvacetiletý záložník se do Prahy vrací po třech letech, kdy naposled oblékal dres Slavie. Mezitím si však zahrál také v Jablonci a na jihovýchodě Moravy.
9) Jakub Jugas, Česko (15 mil. Kč) Zlín → Slavia
Slavia přivedla do Edenu také několik významných posil, jako jsou Danny či Halil Altintop. Na rozdíl od letenského konkurenta ale vynaložila na všechny přestupy pouze sedminu toho, co Sparta. Nejvíce peněz zaplatila za Jakuba Jugase, o kterého se svým úhlavním rivalem nejvíce bojovala. Bývalý kapitán Zlína dal nakonec přednost sešívaným zejména kvůli osobnosti trenéra Jaroslava Šilhavého, s nímž se osobně setkal a který ho definitivně přesvědčil, aby zvolil červenobílý dres. Tržní hodnota Jugase je přitom podle Transfermarktu.com dvojnásobná.
10) Jakub Hromada, Slovensko (9 mil. Kć) Sampdoria Janov → Slavia
Stejně jako Sparta i Slavia se ohlížela po nových posilách v zahraničí. Devět milionů korun musela zaplatit ale pouze za Jakuba Hromadu, kterého vykoupila z italského Janova. Za něj si ale moc nezahrál, protože Sampdoria ho hned poslala na hostování. To poslední probíhalo v Plzni, kde si ho kouč Šilhavý také všiml. Hromada si zahrál v červnu i na ME do 21 let.