Vzhůru Slavie aneb Jak postavit na nohy zbídačený tým

8. 9. 2015 06:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Před fotbalovou Slavií je dlouhá cesta na výsluní, která skýtá mnoho nebezpečí. Přesto červenobílí fanoušci věří, že její trápení brzy skončí. Tradiční klub v posledních letech srážený finančními trablemi a sportovními neúspěchy totiž o víkendu změnil majetnickou strukturu a rád by se vrátil zpět mezi českou elitu. Povede se jí to s novým investorem z Číny společností CEFC a úspěšným podnikatelem Jiřím Šimáněm, který si pořídil zbylých 40%?

Finanční stabilita

Problémy s financováním a úspěchy na hřišti nejdou k sobě. Jeden z nových majitelů Slavie vlivný podnikatel Jiří Šimáně, který je spolumajitelem leteckých společností Travel Service a ČSA, si toho je dobře vědom. A právě i to bylo tou pověstnou poslední kapkou, proč se rozhodl porušit svůj dlouholetý slib svým blízkým, že do fotbalového klubu nikdy nevstoupí. Pražanům totiž hrozila "smrt". Kdyby se pomyslné ledy nehnuly a vršovický klub by nezískal nové majitele, pravděpodobně by brzy zanikla. "Postupně se začal blížit začátek nové fotbalové sezony a termín insolvenčního řízení a bylo jasné, že to Slavia bez vstupu nového akcionáře nezvládne," popisoval Šimáně v pondělním prohlášení možný apokalyptický scénář, který se mohl snadno bez jeho pomoci naplnit.

Předtím se snažil držet alespoň na oko mezi sebou a fotbalovým prostředí bezpečnou vzdálenost. "Ne proto, že by mne fotbal nezajímal, ale proto, že mě všichni moji známí včetně mé rodiny snažně prosili o to, abych to nedělal, neboť z jejich pohledu i pouhý krok tímto směrem znamená nevratné poškození jména," objasnil Šimáně. Sám se však, ačkoliv to schválně na první pohled nebylo příliš patrné, podílel v posledních dvou letech na resuscitaci Slavie. A to navzdory slibu svému okolí. Proč názor tedy změnil a s kůží "šel" na trh? "Neposlechl jsem a zejména v posledních dvou letech jsem se snažil Slavii, kterou můj otec tak bezmezně miloval, tiše a v klidu pomoci," dodal ke koupi.

Jedním z jeho prvních kroků v roli spolumajitele bylo logicky řešení insolvence, jež byla i spouštěčem velkých změn. "Problém s insolvencí je vyřešen," řekl Šimáně v pondělí deníku Aktuálně.cz s tím, že odmítl uvést detaily. Nenaznačil ani to, jestli své závazky vůči věřitelům Slavia zaplatila, nebo jestli tím myslel dostatečnou ekonomickou sílu nových majitelů. "Oboje, ale nechtěl bych teď opravdu zabředávat do detailů. To, co teď chci říct, je obsažené v mém prohlášení na webu Slavie," odkázal na stránky klubu, kde zveřejnil svou vizi.

Sázka na mladé

V ní také uvádí, jakým směrem se chce vydat. Kdo by čekal, že nastane období velkých nákupů, byl by zklamán. Jeho vizí nejsou megalomanské přestupy s nejistou budoucností, ale sázka na mladé talenty. Slavia umí dlouhodobě přivádět do seniorského fotbalu zvučná jména, ale v poslední době z nich těží spíše ostatní. V době před pár lety, kdy na tom ještě zdaleka nebyla tak špatně, se například zbavila v současnosti sparťanů Bořka Dočkala nebo Lukáše Váchy. V Plzni zase hraje její odchovanec Jan Kovařík.

Mají naději?V blízké budoucnosti by to mělo být ale jiné. "Bez vlastních kvalitních hráčů nemá klub v evropském kontextu šanci. Těžko bude mít finanční prostředky na to, aby kupoval dobré a současně drahé hráče, ty musí umět vychovat a také prodat," uvedl Šimáně práci s mládeží jako hlavní prioritu pro A-tým. Že to nemusí být marná cesta, ukázalo například tento víkend žákovské mužstvo Slavie, které ovládlo mládežnický E. ON JuniorCup, když ve finále porazilo Viktorii Plzeň vysoko 8:1.

Aby se toho docílilo, musí se dle něj Slavia soustředit na otázku odborného vedení klubu. "Průměr nestačí, ten máme všude kolem sebe. Management, tedy všichni ti, kteří někoho řídí a je jedno na jakém stupni, musí být obklopeni schopnými spolupracovníky, jen tak mají šanci uspět," naznačil směr, kterým se chce ubírat.

Podpora fanoušků

V pondělí tomu bylo přesně 50 let od doby, kdy na derby pražských "S" dorazila rekordní návštěva přes padesát tisíc fanoušků obou klubů. Vlivný podnikatel věří, že počet těch slávistických se od těchto dob moc nezměnil, a že jich klub z Edenu má možná nejvíce z celé republiky. "Pro úspěch klubu a jeho restart bude důležitá aktivizace fanoušků, kterých má Slavia pravděpodobně nejvíc ze všech českých klubů a počítají se na desítky tisíc po celé republice," přál by si Šimáně, jenž v prohlášení poděkoval i minulému majiteli Aleši Řebíčkovi a označil ho za zachránce Slavie.

Šimáně zatím o zvláštních investicích do Slavie neuvažuje. Pro začátek chce zatím nastavit interní systém komunikace a jasně rozdělit role, aby vršovický oddíl mohl fungovat jako malá firma. "O tom je předčasné hovořit, nejdřív je třeba nastolit pořádek. Slavia je jedním z nejstarších klubů ve střední Evropě a pro mě to není žádná hračka," řekl vlastník čtyřicetiprocetního podílu v krátkém rozhovoru pro Hospodářské noviny. Na úplný závěr fanoušky poprosil, aby zůstali trpěliví. Fotbalová Slavia se totiž vydává na dobrodružnou cestu, na jejímž konci může být třeba i Liga mistrů, ale také to je pro ní na dlouhou dobu jedna z posledních šancí, jak se dostat zpět na vrchol. Budou sešívaní úspěšní?

Autor: - mar -Foto: ČTK/Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ