Změna má mouchy aneb Proč bude lepší skončit sedmý než šestý

11. 4. 2017
Souboj Davida Lafaty (vpravo) s Michaelem Ngadeuem z letošního derby. To by se od sezony 2018/2019 mělo hrát častěji.
Souboj Davida Lafaty (vpravo) s Michaelem Ngadeuem z letošního derby. To by se od sezony 2018/2019 mělo hrát častěji.

Dlouho se o tom ve fotbalovém prostředí jen mluvilo, ale zdálo se, že reálně ke změně systému nikdy nedojde. Jenže Ligová fotbalová asociace schválila na pondělním grémiu zásadní revoluci. Nejvyšší tuzemská soutěž se od sezony 2018/2019 po třiceti kolech rozdělí na tři skupiny a bude pokračovat nadstavbovou částí. Pojďme si na konkrétních případech z minulých sezon ukázat, jaké by mohl mít nový systém mouchy.

Ještě si to shrňme - nejlepších šest klubů dlouhodobé části se střetne ve skupině o titul. Ta se bude hrát jednokolově, tři nejlepší týmy budou mít výhodu více zápasů doma. Celky na sedmém až desátém místě tabulky se utkají play-off systémem o jedno místo v baráži o Evropskou ligu. Tu bude hrát nejlepší celek ze zmíněné čtveřice proti klubu na poslední pohárové příčce ze skupiny o titul (v praxi čtvrtý nebo pátý).

No a konečně, stejný systém jako mistrovská skupina bude mít i část o záchranu. Šest týmů na jedenáctém až šestnáctém místě se utká jednokolově, nejhorší z nich pak přímo sestoupí do druhé ligy. Celky na čtrnáctém a patnáctém místě půjdou do baráže proti klubům na druhém a třetím místě druhé ligy. Ta se bude hrát klasickým pohárovým způsobem doma-venku, podobně jako baráž o Evropskou ligu.

Dušan Svoboda."Profesionální soutěže potřebují nový impulz a odbourat zápasy, v nichž některým mužstvům ke konci už o nic nejde. Jsme přesvědčení, že jsme našli nejlepší možný systém," vysvětlil změny předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. Fanoušci už ale vyjadřují o "nové lize" pochybnosti.

Největší rozpaky vyvolává to, že skončit po třiceti kolech sedmý by v konečném důsledku mohlo mnohdy být výhodnější než umístění na pátém nebo šestém místě. Kluby v prostřední nadstavbové skupině totiž narazí na lehčí soupeře a šanci na postup do baráže o EL tak budou mít teoreticky větší než v případných duelech proti silným týmům, jež budou bojovat o titul.

Podívejme se podrobněji třeba na situaci v sezoně 2013/2014. Zrovna ta totiž některé důvody pro spuštění nového systému zcela popírá. Ligu tehdy vyhrála Sparta s třináctibodovým (!) náskokem na druhou Plzeň. A Viktoriáni zas měli dokonce šestnáctibodovou rezervu před třetí Mladou Boleslaví. Že by tedy nadstavba nabídla napínavý boj a atraktivní duely o titul? Ne, v žádném případě. Spíš jen "nastavovanou kaši" a pro dva nejvýše postavené celky jen pět v podstatě úplně zbytečných zápasů.

Tabulka sezony 2013/2014:
Tabulka sezony 2013/2014.Samozřejmě to není a nebude každoroční pravidlo, ale stát se to prostě může. A i situace kolem zmíněného přelomu prvních dvou skupin budí rozpaky. Šesté tehdy skončilo Slovácko se čtyřiceti body. Do kvalifikace Evropské ligy šel jako poslední čtvrtý tým soutěže - Liberec, na nějž Moravané ztráceli osm bodů. V pěti nadstavbových kolech by je čekaly tři těžké zápasy v Boleslavi, Liberci a Teplicích, doma by přivítali Spartu s Plzní.

Odpovězte si sami, jestli je reálné, aby Slovácko své manko stáhlo a ještě zabojovalo o účast v evropských pohárech. Na první pohled se ukazuje mnohem jednodušší scénář. Pokud by hráči z Uherského Hradiště vypustili poslední dvě kola základní části a přenechali šesté místo dotírající Dukle, mohli by si to o místo v evropské baráži na férovku rozdat třeba s Brnem nebo Jihlavou. Snazší cesta? Ano, mnohem.

Nikdo netvrdí, že kluby začnou v závěru sezony úmyslně prohrávat, ale s novým systémem se otevírá obrovský prostor pro nejrůznější spekulace. A to je to poslední, co by český fotbal se svou (už tak dost bídnou) pověstí potřeboval.

Autor: Matěj KarmazínFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné