Finanční krize se nezadržitelně rozpíná. "A je logické, že zasáhne i český fotbal," říká místopředseda svazu Jaroslav Vacek, jakýsi neoficiální ministr fotbalových financí. Českou kopanou nečekají dobrá léta.
První problémy už vyplouvají na povrch. Tak třeba fotbalový Jablonec ústy svého šéfa Miroslava Pelty potvrdil, že po odchodu sponzorských společností Jablonex Group a Swarowski přijde v rozpočtu o 20 milionů korun. Recese pravděpodobně čeká i Slovan Liberec, jehož majitelem je Ludvík Karl, vlastník Preciosy, další firmy krizí postiženého sklářského průmyslu.
ČTĚTE TAKÉ: Sparta přiznala: Máme stamilionové dluhy
V souvislosti s útěkem sponzorů se nejvíce mluví o Příbrami, z druholigového Fulneku má podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ vinou finančních patálií odejít většina klíčových hráčů. "Z mé pozice bohužel nemůžu konkretizovat," odmítá potvrdit či vyvrátit předseda licenční komise svazu Stanislav Rýznar, jeden z mála svazových mužů, který do finančního pozadí profesionálních klubů vidí.
Jaroslav Vacek, jenž rovněž zastává funkci předsedy ligového shromáždění, je jím také. "Tipuji, že ze čtyř tisíc klubů, které v současnosti fungují v českém fotbale, krize zničí tak deset procent," říká svazový ministr financí. "Sice to není příliš populární názor, ale já si myslím, že taková věc naopak pomůže. Ke dnu půjdou především kluby neaktivní, které nemají žádný plán, propracovanou strukturu..."
Ke dnu může kdokoliv
S nějakým tím krachem se počítá nejen mezi amatérskými, ale i profesionálními celky. "Nevylučuji vůbec nic," potvrzuje Rýznar. "Ano, do toho výčtu klubů patří i kluby prvoligové a druholigové," dodává Vacek. "V sumáři rozpočtů účastníků první a druhé ligy dojde k úbytku 300 milionů korun z celkové částky 1,5 miliardy."
Důvod je jasný - každý útěk sponzora znamená pro rozpočet českých celků citelný zásah, který nemohou nahradit jinými ziskovými položkami, například penězi získanými ze vstupného či merchandisingu. Takové částky jsou totiž, na rozdíl třeba od Anglie či Španělska, prakticky zanedbatelné.
Proto už teď hledají kluby i svaz řešení. "Nejprve se sejdeme se zástupci profesionálních celků v lednu, abychom prodiskutovali jejich případné problémy pro tuto sezonu. V únoru už s nimi budeme řešit rozpočty na sezonu další. V tu chvíli by je měly mít připravené," říká Vacek, který naznačuje prvotní krizový scénář: "Jestliže situace bude finančně nestabilní, začneme jednat o dvou otázkách - tou první je rozsah profesionalismu, tou druhou počet účastníků v lize."
ČTĚTE TAKÉ: V hokeji končí zlaté časy, kluby budou krachovat
Pokud skutečně dojde k výrazným ekonomickým problémům a krize pohltí český fotbal, může vize sezony 2009/10 vypadat třeba i takhle: tuzemskou ligu bude hrát deset celků, přičemž druhá nejvyšší soutěž dostane plně amatérský status. A to není nereálná vidina.
Foto: ČTK