Fotbalové kluby Sparta a Slavia podaly určovací žalobu, zda při odvolání předsedy komise rozhodčích Luďka Macely výkonným výborem nebyly porušeny stanovy fotbalové asociace (FAČR).
Současně spolu s dalšími čtyřmi kluby - Jabloncem, Teplicemi, Žižkovem a Příbramí - podávají podnět odvolací a revizní komisi (ORK), která by měla prošetřit totéž v rámci fotbalové platformy. Na mimořádné tiskové konferenci o tom informovali nejvyšší představitelé obou klubů - sparťan Daniel Křetínský a slávista Aleš Řebíček.
Současně žádají, aby se rozhodování ORK neúčastnila její předsedkyně Markéta Haindlová, která je obchodně spjata nejméně ve dvou firmách s místopředsedou FAČR a kandidátem na předsedu Jindřichem Rajchlem, jenž pomáhal Macelu odvolat. Zároveň spolupracuje při vzniku nové hráčské asociace s členem výkonného výboru Karlem Poborským, který také připojil svůj hlas.
Zástupci uvedených prvoligových klubů navíc požadují omluvu výkonného výboru za způsob, jakým při odvolání Macely a jmenování Dagmar Damkové postupoval. Vadí jim, že k odvolání komise rozhodčích, které inicioval majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, došlo před týdnem bez vědomí ligového shromáždění, v čemž spatřují porušení nových stanov FAČR.
Paclík a Poborský mají odstoupit
Podle obou klubových zástupců právní rozbor ukazuje nesporně, že rozhodnutí bylo chybné a v rozporu se stanovami občanského sdružení. Odvolání šéfa rozhodčích podle jejich názoru nelze udělat bez ligového shromáždění.
"Otázkou je, k jakému cíli se dobere odvolací komise. Pokud její členové uznají, že rozhodnutí výkonného výboru nelze přezkoumat, tak to také bude významné rozhodnutí," dodal Křetínský.
S názorem Sparty a Slavie zásadně nesouhlasí Rajchl. "Jestli se má případ odvolání komise rozhodčích postoupit k odvolací a revizní komisi, už kluby hlasovaly minulý týden a zamítly to. Ukazuje se, že jde o účelový krok několika klubů a nikoli vůli Ligového shromáždění.
Několika klubům asi vadí, že nemohou nasazovat rozhodčí podle svojí vůle. Pokud se bavíme o respektu k ligovému shromáždění, měli by si pánové zamést před vlastním prahem," citoval Rajchla server www.lidovky.cz.
Rajchl se odvolává i na skutečnost, že FAČR podepsala konvenci s Evropskou fotbalovou unií UEFA o tom, že ligové kluby nebudou zasahovat do složení komise rozhodčích.
"Domáhají se (Sparta a Slavia) tedy něčeho, na co nemají právo. Pokud rozkol vzniká, tak jedině kvůli hysterii, že v komisi nebude sedět člověk, který půjde některým klubům na ruku," řekl Rajchl. Ten už v úterním rozhovoru s ČTK připomněl, že pokud by konvence byla porušena, hrozily by FAČR sankce ze strany UEFA.
Pokud by zástupci justice, v tomto případě Obvodní soud pro Prahu 6, uznali, že Sparta a Slavia mají pravdu, pak by prý jediným možným krokem bylo vyvození osobní odpovědnosti.
"Už nyní zastáváme názor, že pánové Paclík a Poborský (členové výkonného výboru za ligu) mají odstoupit z výkonného výboru. Naši vlastní zástupci omezili naše práva," tvrdí sparťanský šéf a jeho slávistický kolega Řebíček mu přitakal. "V politice jsem zažil hodně věcí, ale fotbal mi někdy připadá ještě horší," prohlásil někdejší ministr dopravy.
Proti Poborskému navíc mluví i to, že se stal nedávno zástupcem hráčů. "Jeho problémem je, že je odborářským zástupcem fotbalistů," dodal majitel červenobílých.
Pražská "S" stojí za Peltou
Představitelé Sparty a Slavie pohrozili, že pokud nezmění vedení asociace vnitřní kulturu českého fotbalu, oba velkokluby se od příští sezony nepřipojí k projektu společného prodeje televizních a marketingových práv, na němž se dosud podílely na základě principu solidárnosti.
"Očekáváme jasnou omluvu a změnu přístupu asociace k profesionálnímu fotbalu a klubovým vlastníkům. Pokud si někdo myslí, že bude zvolen a pak vládnout neomezeně, pak se mýlí," řekl letenský boss.
Fotbalové lize tak reálně hrozí odliv značných financí, z nichž čerpaly všechny kluby. Oba mediálně a marketinkově nejsledovanější kluby by prý začaly s právy nakládat samostatně. Podle odhadů Křetínského a Řebíčka může jít o více než 100 milionů korun, o které by liga jako celek přišla.
V letošní sezoně bude ve fotbalové lize praxe taková, že společnost STES, marketingový partner FAČR, mezi kluby z nejvyšší soutěže za prodej televizních a reklamních práv "rozpustí" sumu pohybující se kolem 143 milionů korun, jak zástupci STES deklarovali v červenci.
Systém rozdělování peněz mezi jednotlivé kluby byl v minulosti následující: tým na osmém místě, tedy přesně v polovině ligy, dostal přibližně šest a půl milionu korun, kluby v tabulce nad ním si přišly na sumy v řádech o desítky až stovky tisíc vyšší, mužstva od devátého místa dolů inkasovaly zase naopak méně než šest a půl milionu a také zde byl celkový obnos odstupňován podle konečného umístění. Vítěz ligy ještě inkasoval mimořádnou prémii: Plzeň si loni přišla na 15 milionů korun.
Představitelé Sparty a Slavie vystoupili den před valnou hromadou, která bude volit nového předsedu FAČR. Oba kluby veřejně podporují při kandidatuře Rajchlova protikandidáta Peltu.
"Každý krok znamená nějaký signál, ale načasování nemá s pátkem nic společného. Pokud však bude zvolen pan Rajchl, očekáváme razantní změnu v jednání," uvedl Křetínský. "O novém předsedovi rozhodne demokratická volba, kterou budeme respektovat," ujistil Řebíček.