Hledání ve tmě. Českým klubům chybí <span>kvalitní skauting</span>

Sport
8. 7. 2008 08:00
Nové posily Sparty Patrik Berger (vlevo) a Marián Had (vpravo).
Nové posily Sparty Patrik Berger (vlevo) a Marián Had (vpravo).

Nové posily Sparty Patrik Berger (vlevo) a Marián Had (vpravo).Kudy, kudy cestička... k lepšímu kádru, ptají se pražská „S". Tuzemští hráči jsou moc drazí, a tak na řadu přicházejí další alternativy. Přitom existuje řešení. Skauting.

Málokterý hráč, jenž zazáří v české lize, je pro Slavii či Spartu, nejbohatší tuzemské celky, finančně stravitelný. Jakmile je to trochu možné, vyšroubuje se jeho cena do závratně nereálné výše. Kluby to dělají s jednoznačným cílem - draze exportovat do zahraničí. Martin Fenin, Luboš Kalouda... Obchody za desítky milionů. Hlavně ať to sype co nejvíc. A drahé nejsou jen hvězdy typu zmiňovaného Fenina, ale také „jen" nadprůměrní hráči.

Jak se zatím posilovala pražská „S"

Slavia: Koupila obránce Ronalda Šikliče ze Slavenu Belupo, testuje francouzské záložníky Amadou Cissého a Maxe Kaliho a útočníky Seada Hadzibuličeze Srbska a Eldina Adiloviče z Bosny.

 

Sparta: Přivedla Patrika Bergera, vrátil se i brankář Jaromír Blažek. Za 20 milionů přišel ze Žižkova Ondřej Kušnír, tým posílil i slovenský reprezentant Marián Had, na hostování dorazil útočník Nejc Pečnik.

Kvůli finančnímu nadhodnocení nevyšel třeba přestup boleslavského vůdce Jana Rajnocha, jehož chtěla Slavia. Boleslav si údajně řekla o částku vyšší než pětadvacet milionů. „Je logické, že do toho Slavia nešla," říká hráčský agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest. „V rámci české ligy je limit tak do 20 milionů korun," vysvětluje muž, jehož agentura zastupuje třeba i Ondřeje Kušníra, čtyřiadvacetiletého záložníka, kterého nedávno koupila Sparta z Viktorie Žižkov. Pruhovaní si řekli právě o oněch „limitních" 20 milionů.

Dříve neznámému Kušnírovi vyšla jedna sezona, stal se překvapením ligy, jeho cena hned nekompromisně vyletěla a Sparta po něm bleskově skočila. Ještě před rokem, kdy o něj měla zájem Slavia, přitom nestál Kušnír ani celých deset milionů. „Ondřej je připraven být klíčovým hráčem Sparty. Navíc ta částka je složena z různých bonusů a procentuálních položek. 20 milionů je tedy maximální možná suma," poznamenává Kolář.

Možností k „vnitroligovým" nákupům přesto ubývá. Na řadu přichází dlouhodobé hledání a testování různorodých alternativ. Třeba nákupy „starých pardálů", v nichž si libuje Sparta. Před dvěma lety přivedla jako spasitele jednatřicetiletého Pavla Horvátha, letos ho pustila, aby uvolnila místo pro čtyřiatřicetiletého Patrika Bergera -mimochodem velkou „zdravotní" neznámou. Do toho ještě přibrala brankáře Jaromíra Blažka, kterému je 35 let. Zdá se, že Sparta, která se zajímala i o Kollera, vsadila na návraty někdejších hvězd.

Slávista Michael Tavares (vlevo) a bývalý hráč Sparty Pavel Horváth.Náhodné hledání

Přitom existuje jiná cesta. Tisíckrát omílaná, avšak červenobílými i letenskými funkcionáři spíše přehlížená: vytvořit propracovaný skautský systém, pečlivě sondovat v zahraničí. V současnosti často zasáhne náhoda. „Mickael Tavares? Ne, kdepak, žádný skauting, doporučili mi ho přátelé z Francie," říká o elegantním záložníkovi, který oživil ligu, slávistický kouč Karel Jarolím.

Skaut, to je v Čechách ohrožený, ba dost možná neexistující fotbalový druh. Sparta letos přivedla na hostování jedenadvacetiletého slovinského útočníka Nejce Pečnika, přičemž hlavní roli v transferu sehrál jeho bratr Andrej, jenž dříve působil v Olomouci, a také agent Pavel Paska. Dlouhodobé sledování, nasazení specialistů? Kdepak.

Kluby kupují třeba pouze na základě zhlédnutí videokazet, na nichž bývá samozřejmě jen to nejpovedenější. Tímto způsobem například kdysi získala Olomouc brazilského záložníka Melinha. „Síť skautů? To v Čechách neexistuje," říká bývalý slávistický kouč Josef Csaplár, nyní skaut anglického Evertonu. „Když to porovnám třeba právě s Evertonem nebo italským Udinese, tak tyhle západní kluby jsou úplně jinde. Mají to vyfiltrované, mají obrovský přehled." Hráče podle Csaplára pečlivě sledují, mají o nich dokonalý přehled a dobře vědí, do čeho jdou: „Jsou to tvrdě řízené firmy, které chtějí od skautů maximum informací, aby předešly nějakému nejistému nákupu."

Roland Šiklič (vpravo) a Amandou Cissé, kterého klub testuje.Sliby chyby

Právě Sparta chtěla zavést pečlivý sondovací systém - neustále o tom mluvil a jako prioritu si to vytyčil prezident Jozef Chovanec. Z vize se ale stala zapadlá vidina.
Všeobecné výmluvy znějí: taková věc by stála příliš mnoho peněz, navíc je to nejistě dlouhodobý byznys. „Klub, který má nasmlouvané skoro čtyři desítky hráčů, se přece nemůže vymlouvat na finanční náročnost. Deset skautů by si určitě mohl dovolit," naznačuje Csaplár směrem ke Spartě i Slavii. Agent Kolář přesto vidí posun: „Kvalitní skauting je, společně s investicí do výchovy mladých, tou nejlepší cestou. A myslím, že kluby obecně teď skauting posilují."

Pozitivním příkladem, jednou z prvních vlaštovek, může být přestup chorvatského obránce Ronalda Šikliče do Slavie - kluboví pozorovatelé jej sledovali po celou uplynulou sezonu, věděli o něm, měli spoustu informací. A levý bek vypadá v přípravě nadějně.

Foto: ČTK/slavia.cz

Další čtení

ilustrační foto

Fotbalová asociace trestala. Za rasismus fanoušků i petardy na stadionech

Sport
10. 4. 2025
ilustrační foto

Na MS hokejistek v Budějovicích se prodalo už 100 000 lístků

Sport
7. 4. 2025
ilustrační foto

Sparta bude mít největší stadion v zemi. Na Strahově a za pět miliard

Sport
Aktualizováno: 31. 3. 2025 16:24

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ