Místo fotbalu na policii. Čtrnáct fanoušků Baníku do Opavy nesmí

Sport
17. 3. 2017 14:09
Jedna z choreografií fanoušků Baníku.
Jedna z choreografií fanoušků Baníku.

Na sobotní druholigové fotbalové derby mezi Opavou a Baníkem Ostrava nesmí 14 fanoušků z Ostravy, mají to zakázané soudem. Ten jim takový trest udělil za dřívější násilnosti a výtržnosti na fotbalových stadionech. Místo cesty do Opavy se musejí všichni hlásit co půl hodiny policistům. ČTK to řekla pracovnice ostravské pobočky Probační a mediační služby Andrea Bergerová.

Celkem má v Ostravě zákaz vstupu na sportovní utkání v současné době 16 odsouzených. "Většina, 14 klientů, má zákaz související s fotbalem. Zbývající dva s hokejem," uvedla Bergerová.

V praxi to znamená, že nikdo ze 14 pikajících výtržníků nesmí v sobotu opustit Ostravu a zamířit s ostatními příznivci Baníku do Opavy, kde jejich klub sehraje důležité utkání v boji o postup do nejvyšší fotbalové soutěže. Trest řeší i případné potyčky před zápasem a po něm. Proto se musejí policii hlásit už před utkání a také nějakou dobu po jeho skončení.

"Podle harmonogramu, který jsme s klienty uzavřeli, se musí zítra na určeném policejním obvodním oddělení hlásit už ve 13:00," řekl Bergerová. Dodala, že opatření skončí hodinu po utkání, tedy okolo 18:00. "Po tuto dobu musí co půl hodiny navštívit obvodní oddělení, tam se podepíší a zase mohou odejít," řekla. Někteří podle ní tráví čekání v autě, jiní jezdí domů. "Vždy se snažíme, aby vybraná policejní služebna byla v blízkosti jejich trvalého bydliště," doplnila.

K porušování trestu nedochází

Vedoucí ostravského střediska Probační a mediační služby Kateřina Kuchtová ČTK řekla, že ve většině případů jejich klienti harmonogram dodržují. "Nemáme informace, že by povinnost hromadně porušovali," řekla. Dodala, že několikrát se to v minulosti už ale stalo. "Pokud povinnost poruší, je to další trestný čin. K soudu půjde za maření výkonu úředního rozhodnutí. Zákaz vstupu ale nezávisle na tom platí dál," vysvětlila Kuchtová.

Soudy tresty zákazu vstupu na sportovní či kulturní akce nejvíce udělují lidem spadajícím pod ostravskou pobočku Probační a mediační služby, která spravuje Olomoucký a Moravskoslezský kraj. V celém Česku loni zákaz vstupu jako trest slyšelo 67 odsouzených. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji jich bylo 30. Nejvíce pak v Ostravě, kde takový trest dostalo 16 lidí. Pro srovnání v Praze jich bylo loni celkem 13. Podobná situace byla i v roce 2015. V celé zemi tehdy zákaz dostalo 60 lidí, na Ostravsku a Olomoucku jich bylo 22.

Zákaz vstupu je alternativní trest, který soudy mohou udělovat od roku 2010. Je určen zejména problémovým fotbalovým fanouškům, ale také dalším pachatelům, kteří se dopustili úmyslného trestného činu v souvislosti s návštěvou určité akce. Může se jednat i o problémové návštěvníky vystoupení určitých hudebních skupin.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ