Policie zadržela 12 fotbalistů. Prý výsledek dlouhodobé akce

Sport
12. 9. 2013
Kvůli možnému propojení fotbalu s korupcí bylo zadrženo 12 lidí. Kriminalisté spolupracují na případu i se slovenskými kolegy (ilustrační foto).
Kvůli možnému propojení fotbalu s korupcí bylo zadrženo 12 lidí. Kriminalisté spolupracují na případu i se slovenskými kolegy (ilustrační foto).

Sázkařský skandál má první obviněné. A není jich málo. Kvůli možnému ovlivňování fotbalových zápasů a s tím související sázkařskou činností obvinila protikorupční policie dvanáct současných i bývalých fotbalistů z podplácení a přijetí úplatku. Více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.

Jména obviněných nechtějí v tuto chvíli konkretizovat. "K zadrženým osobám můžeme uvést, že jde o fotbalisty či bývalé fotbalisty různých výkonnostních úrovní," uvedl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Policejní akce začala ve středu ráno na různých místech České republiky. Kriminalisté při ní provedli celkem 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích. Protikorupční útvar při vyšetřování spolupracuje se slovenskými kolegy.

Místopředseda fotbalového svazu Roman Berbr.Fotbalová asociace se dosud k případu nevyjadřovala s odůvodněním, že její bezpečnostní manažer Martin Synecký je v zahraničí. Její místopředseda Roman Berbr však řekl Radiožurnálu, že středeční razie byla výsledkem dlouhodobé akce, na níž FAČR s policií spolupracoval.

"V říjnu loňského roku získala asociace nezvratné důkazy, že dochází k sázkařským manipulacím ve druhé lize. Ty informace jsme předali policii," řekl Berbr.

Pro web Aktuálně.cz pak upřesnil, že hlavní důkazy se týkaly juniorské ligy a že na podezřelé zápasy upozornil mezinárodní monitorovací systém Sportradar. "Máme informace, že fotbalisty řídili lidé, kteří stáli mimo fotbal," řekl Berbr.

Z ligových klubů zatím potvrdily přítomnost policistů jen Teplice. Jejich hráč David Jablonský nedorazil na čtvrteční trénink, protože byl u výslechu. Objevilo se i jméno Egona Vůcha, teplického reprezentanta do 21 let, který však prý naopak nabídku na manipulaci kvůli sázení odmítl.

Mezi obviněnými by podle informací z tisku mohli být hráči z Roudnice nad Labem, kteří hrají ČFL. Dalším z center vyšetřování může být klub ČFL ze Strakonic, jejichž státnímu zastupitelství byl svěřen dozor nad případem. Mezi podezřelými se v médiích objevilo jméno Jana Halamy z Českých Budějovic, který dříve ve Strakonicích hrál. V současné době hostuje ve střížkovských Bohemians.

Mluvčí slovenského policejního prezidia Andrea Dobiášová potvrdila, že aféra se týká i Slovenska. Slovenští kriminalisté obvinili zatím neznámý počet osob. V zákulisí se hovoří o tom, že manipulace zápasů v Česku byla organizována ze Slovenska. Bližší informace má vedení slovenské policie zveřejnit na odpolední tiskové konferenci.

Jablonského a ještě jednoho nejmenovaného teplického hráče policisté vyslýchali už ve středu, dnes si Jablonského pozvali znovu. "Mohu potvrdit jenom to, že (Jablonský) nebyl na tréninku. Ale to je všechno, co v tuto chvíli víme. Policie nám k případu zatím žádné další informace neposkytla. Až budeme vědět víc, rádi se ke všemu vyjádříme," uvedl šéf teplického klubu František Hrdlička.

Trenér Teplic Ščasný v šoku

Teplický kouč Zdeněk Ščasný byl překvapen tím, že Jablonského jméno v aféře figuruje. Ščasný prý nevěří tomu, že by se jeho svěřenec mohl něčím provinit. "Nedokážu si představit, že by tenhle kluk někde přijal peníze. Patří k nejpoctivějším a nejslušnějším hráčům, jaké na Stínadlech máme. Pro mě je ta teorie přitažená za vlasy. Že by dokázal ovlivňovat zápasy Teplic právě on? To mi hlava nebere," citoval Teplický deník Ščasného.

Kouč se pozastavil i nad tím, že v aféře, která vypukla ve středu, figurují konkrétně právě jenom Teplice a ještě třetiligová Roudnice nad Labem. Její čtyři hráči také vypovídali na policii.

"Ráno si otevřu noviny, podívám se na internet a všude se zmiňují pouze Teplice a Roudnice, přitom je uvedeno, že jde o celorepublikový zátah, při němž bylo různě zadrženo a vyslýcháno na sto fotbalistů," uvedl Ščasný. "Netvrdím, že se tyhle věci nemohou dít nebo nedějí. Tohle je ale podivné, nabízí se otázka, jestli jsme někomu nezačali vadit," dodal Ščasný, jehož tým po sedmi ligových kolech figuruje na čtvrtém místě.

Zbývající prvoligové kluby vyloučily přítomnost svých hráčů v sázkařské aféře, která propukla ve středu. Kvůli možnému ovlivňování fotbalových zápasů a s tím související sázkařskou činností obvinila protikorupční policie zatím dvanáct současných i bývalých fotbalistů z podplácení a přijetí úplatku. Více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.

Dva hráči Roudnice jsou vyšetřováni na svobodě

Třetiligový klub z Roudnice nad Labem zatím nemá od policie informace o tom, jakým způsobem figurují čtyři hráči týmu v současné kauze možného ovlivňování fotbalových zápasů. Dva hráči se klubu ozvali, že jsou vyšetřováni na svobodě. O dalších dvou zatím nemá klub žádné zprávy.

Roudnice ve středu hrála domácí zápas třetí nejvyšší tuzemské soutěže proti Převýšovu, na který nedorazili hráči Ondřej Bíro, Michal Macháček, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa. Těch se údajně týká policejní vyšetřování.

"Samozřejmě určitá opatření tady ohledně zátahu protikorupční policie proběhla. Samozřejmě se to vesměs týká i Roudnice nad Labem," uvedl Dohnal. Podle Dohnala zatím klub neví, jestli byly ovlivněny výsledky roudnického týmu nebo jestli hráči v kauze figurují z dob působení v jiných klubech. "Čekáme na vyjádření policie, nikdo nás zatím neinformoval," zdůraznil Dohnal.

Podle něj jde o stabilní hráče základní jedenáctky, všichni v klubu působí přes dva roky. Například Bíro je odchovancem pražské Sparty, Chalupa kladenského fotbalu. "Hráči jsou v nějakém vyšetřování. Dva se nám ozvali, že jsou mimo a že jsou vyšetřováni na svobodě. Je těžké něco hodnotit nebo vyjadřovat názor, když nevíme co a jak," uvedl Dohnal.

Kvůli možnému ovlivňování fotbalových zápasů a s tím související sázkařské činnosti obvinila protikorupční policie dvanáct současných i bývalých fotbalistů z podplacení a přijetí úplatku. Více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení. Mezi podezřelými by podle informací z médií mohli být třeba fotbalisté prvoligových Teplic. Podle slovenské policie klíčovou roli v aféře hrála skupina Slováků, která prý manipulovala také zápasy nejvyšší slovenské fotbalové soutěže.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK/Václav Šálek

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné