Zkrat sparťanského kapitána Tomáše Řepky a spol. v Teplicích šokoval fanoušky, symbolická klubová pokuta pro hříšníky pak i ty ostatní. Že na hřišti můžeme vidět kromě gólů a nezištných přihrávek i oči podlité krví a výbuchy vzteku korunované sem tam ránou pěstí či kopancem, jsme si holt ještě nezvykli.
Horkokrevný Eric Cantona
Eric Cantona byl skvělým fotbalistou, ale také hráčem, který nejde pro ostré slovo ani ránu daleko. Tenhle talent od boha prostě přitahoval maléry jako magnet...
V roce 1989 na sebe Cantona poprvé upozornil v dresu Marseille během přátelského utkání s Torpedem Moskva, když roztrhal svůj dres poté, co vystřídal. Klub mu zakázal měsíc hrát. Problémy měl tento výbušný hráč také jinde - na hostování v Montpellier hodil boty do obličeje spoluhráče Jeana-Clauda Remonta. Šest hráčů žádalo vedení, aby se jej zbavilo. Zůstal a týmu vykopal Francouzský pohár. Jeho forma přesvědčila Marseille, aby si ho stáhla zpět z hostování. Nebyla to šťastná volba - horkokrevný Cantona se místo hry soustředil spíše na hádky s vedením, a tak byl rychle prodán do Nimes.
V prosinci 1991 přišel Cantonův poslední a nejslavnější exces ve francouzské Ligue 1. Během zápasu hodil míč na rozhodčího, protože nebyl spokojen s jeho verdiktem. Disciplinární komise ho potrestala zákazem startu na jeden měsíc. Cantona odpověděl tím, že přišel ke každému členu komise a označil ho za idiota. Zákaz mu byl prodloužen na dva měsíce a Cantona ohlásil konec kariéry.
Jeho rozhodnutí však nebylo nezvratné. Jen vyměnil Francii za Anglii, kde svůj talent prodal naplno. Přes Sheffield a Leeds se dostal do Manchesteru United, kde prožil své nejlepší roky a taky největší průšvih své kariéry.
Stalo se to v lednu 1995. Cantona byl vyloučen po zákroku na obránce Crystal Palace Richarda Shawa. Při odchodu z trávníku na něj pořvával fanoušek Palace Matthew Simmons, což Cantona neunesl a předvedl svůj neslavně známý kung fu kop. Jen včasný zásah pořadatelů a hráčů zabránil většímu incidentu.
Cantona dostal za své nechutné představení dva tresty. Civilní soud mu uložil 120 dní veřejně prospěšných prací, ale až poté, co byl odvolacím soudem změněn rozsudek dvou týdnů za mřížemi za napadení. Disciplinární komise svazu mu pozastavila činnost až do října 1995. Do klubové pokladny musel navíc zaplatit 30 tisíc liber.
Cantonův kung fu kop si prohlédněte zde.
Slušňák v roli bijce
Německý gólman Jens Lehmann je považován za kliďase, ale také on občas nezkrotí své emoce. V březnu 2002 ještě hájil branku Dortmundu a v zápase s Freiburgem nakopl Soumaila Coulibalyho takovým způsobem, že si fanoušci museli vzpomenout na Cantonu.
Sudí si Lehmannova zákroku nevšiml a v utkání ho nepotrestal. Na základě televizních záběrů však brankář vyfasoval trest na čtyři zápasy. Nepřilepšily mu nervózní konflikty s Kirstenem z Leverkusenu a Elberem z Bayernu v předchozích zápasech.
„Na špičkové úrovni musím hrát s maximální možnou agresivitou, přitom se umět ovládnout. To je ostrá hrana. Ve Freiburgu jsem to zkrátka nezvládl," prohlásil Lehmann, pro kterého nakonec skončila sezona skvěle. S Dortmundem vyhrál titul a s německou reprezentací vybojoval druhé místo na mistrovství světa.
Nejdřív Turci, teď Portugalci
Barážová bitva o postup na mistrovství světa 2006 mezi Turky a Švýcary se zvrhla v nechutnou rvačku. Výsledek? Turecko nesmělo za vyvolání bitky s hráči Švýcarska hrát šest následných duelů na domácí půdě, navíc na tribuny nesměli fanoušci.
Atmosféra mezi oběma týmy byla vypjatá už dlouho před zápasem, do kterého hosté nastupovali s dvougólovým vedení. Rozhodující okamžik nastal po tureckém vítězství 4:2, které ale poslalo na turnaj do Německa Švýcary.
Turci podporovaní fanatickým publikem vyřazení neunesli, podle televizních záznamů asistent trenéra tureckého výběru podrazil nohu Švýcarovi Huggelovi, který ho na oplátku ze zadu nakopnul a tím začala hromadná rvačka, do níž se zapojila většina hráčů obou týmů.
Rvačku Turků se Švýcary si prohlédněte zde.
V podobné situaci jsou nyní celky Portugalska a Srbska. Srbové minulý týden v Portugalsku zachránili pouhou minutu před koncem remízu 1:1 v probíhající kvalifikaci na Euro 2008, což horkokrevní jižané neunesli. Hromadná potyčka vyvrcholila tím, že brazilský kouč portugalského výběru Luis Scolari inzultoval vyloučeného Ivicu Dragutinoviče. Evropská fotbalová federace potrestala kouče zastavením činnosti ve čtyřech zápasech evropské kvalifikace, temperamentní Brazilec navíc zaplatí pokutu 12 120 eur. Trestu neušel ani srbský fotbalista, který dostal za nesportovní chování distanc ve dvou kvalifikačních zápasech.
Rvačku Portugalců se Srby a pokus Scolariho o direkt si prohlédněte zde.
Sedm měsíců za zlomený nos
Boxovalo se také při loňském odvetném osmifinále Ligy mistrů ve Valencii. Zápas skončil remízou 0:0, což po výsledku 2:2 na hřišti Interu stačilo španělskému klubu k postupu. Oslavy však hned v jejich zrodu utnula bitka, kterou vyvolali Nicolas Burdisso a domácí Carlos Marchena. Po výměně názorů se Marchena pokusil argentinského soupeře kopnout, načež vběhl na hřiště náhradník Navarro a poslal Burdissa k zemi. Ten skončil se zlomeným nosem. Potyčky se přenesly ze hřiště i do tunelu.
„Zešílel, když vběhl na hřiště a praštil Burdissa. Hráči musí vědět, jak se mají na trávníku chovat," prohlásil kouč Interu Roberto Mancini. Navarro se za svůj zkrat omluvil. „Nikdy jsem se takhle nezachoval a jsem si jist, že moje rodina ze mě bude hodně zklamaná. Stydím se a lituji, co jsem udělal," řekl pro deník Marca.
Sypání si popele na hlavu nebylo Navarrovi nic platné. UEFA ho potrestala sedmiměsíčním zákazem startu v pohárové Evropě. Své tresty si vyslechli i další hráči, kteří se do bitky zapojili. Vesměs šlo ale o menší tresty, nejpřísněji byli potrestání ti, kteří potyčku vyprovokovali. Burdisso a Maicon si nezahráli v šesti pohárových zápasech. Valencia i Inter navíc museli zaplatit pokutu částku 250 tisíc švýcarských franků.
Navarrův direkt si prohlédnete zde.
Foto: archiv