Fotbalová reprezentace navázala před kvalifikačním zápasem s Tureckem spolupráci s čínskou společností CEFC, díky níž do českého fotbalu podle slov Miroslava Pelty přitečou ročně desítky milionů korun.
Podpis smlouvy, potřesení rukou, společná fotografie. Prezident čínské společnosti CEFC Čchan Čchao-tuo a předseda FAČR Miroslav Pelta v sobotu večer uzavřeli dohodu, podle níž se finanční a energetická společnost CEFC zařadila mezi partnery české reprezentace. "Je to silná nadnárodní firma, která přinese další možnosti rozvoje a spolupráce. Čína je totiž budoucnost. A český fotbal potřebuje finančně posílit. Náš nový partner investuje ročně do českého fotbalu desítky milionů korun," řekl Pelta.
Partnerství bylo symbolicky zpečetěno předáním dresů. Prezident čínského gigantu Čchan Čchao-tuo dostal dres se svým jménem a číslem 66. Tak dlouho již trvají vzájemné vztahy mezi Českem a Čínou. Jaroslav Tvrdík, prezident česko-čínské obchodní komory, zas přijal dres s oblíbeným číslem 11.
"Považuji za mimořádný úspěch, že si CEFC vybrala Česko za své druhé světové sídlo," usmíval se Jaroslav Tvrdík. "Děláme politiku pro asijské investory a jsem rád, že tohle jsou viditelné příklady. Hovoříme o mnoha desítkách milionů, které čínská společnost v Česku investuje. Mám z toho velkou radost, ale myslím, že jsme pořád jen na začátku vzájemné spolupráce," dodal Tvrdík.
Čínská CEFC je největší soukromou firmou v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Partnerství s fotbalovou reprezentací není zdaleka její první investicí v Česku. Před pár týdny se CEFC stala majoritním vlastníkem fotbalového klubu Slavia Praha, je také strategickým a finančním partnerem mediálních firem Médea Group a Empresa Media (vydavatel časopisu TÝDEN a on-line deníku TÝDEN.CZ). Postupně má získat téměř 50 procent v aerolinkách Travel Service a podíl má i v Pivovarech Lobkowitz Group. Přitom čínské firmy v Česku dosud moc neinvestovaly, vytvořili "jen" zhruba 1000 nových míst. V letošním roce jsou však při chuti. A ještě nekončí.