Pokud chci něco změnit, musím jít novou cestou, tak zní oblíbené motto trenéra německé reprezentace Joachima Löwa. Za své si tato slova vzala zřejmě i česká fotbalová reprezentace. Nyní stojí na několikrát smazané a znovu nalajnované startovní čáře. Plna velkého očekávání a optimismu, navíc v čele se zbožňovaným "mužem z plakátu" trenérem Pavlem Vrbou. Tahle minimálně čtyřletá cesta by se opravdu mohla povést. Snad. Start? Dnes v 18.30 v Edenu proti Norsku.
Dost bylo reprezentační zatuchosti a systému bez ladu a skladu. Teď je tady Pavel Vrba. Právě on má dostat český fotbal na Euro 2016, ale především z něj udělat respektovanou značku. Čeští fanoušci Vrbovi bezmezně věří. Je pro ně "novým Brücknerem", navíc má po boku toho "starého", co víc si přát. Ale ustojí Vrba a jeho parta velká očekávání? Otázek k dnešní Vrbově premiéře je víc než dost.
Jaký fotbal bude hrát "nová" česká reprezentace?
Vítejte v éře dynamického, ofenzivního fotbalu plného tvořivých hráčů, kdy se z krajních beků stávají záložníci, ze záložníků útočníci, kdy stopeři od sebe bezhlavě neodpalují balony, ale předvádějí v praxi pojem "konstruktivní přihrávka"... A co víc, všichni kromě brankáře se mohou dostat do koncovky.
Takovou fotbalovou modernu vyučoval Vrba v Plzni a překonal s ní třeba Neapol či Atlético Madrid. Jen to chce trochu odvahy ve stylu "nebát se a nakrást". Co? Branky, body, přihrávky, sebevědomí. Sám Vrba řekl, že bude hrát sice jen na jednoho útočníka, ale zato na osm ofenzivních hráčů.
Změní se základní jedenáctka?
Ano, ale nijak výrazně. Otázku "S KÝM bude Vrba hrát" přebije "CO a JAK bude hrát". Žádné experimenty nečekejte. Největší změnou je absence "Bílkova muže" Jaroslava Plašila.
Čech v brance je jistotou, před ním bude stoperská dvojice Suchý-Kadlec (nebo Mazuch). Ve středu pole bude tvořit hru trio Rosický-Darida- Hübschman, kraje zbrousí nejspíš Dočkal s Rajtoralem (napravo) a Hloušek s Limberským (nalevo). Sbírat míče na hrotu se bude snažit Vydra nebo Lafata. Na trávník v Edenu ale dost možná postupně vyběhne až sedmnáct českých tváří. Trenér totiž může střídat až šestkrát.
V čem je zápas s Nory přínosný?
Seznamka s novým trenérem i realizačním týmem a také první zkouška funkčnosti Vrbových principů u reprezentace. Rosický a jeho tým navíc nastoupí proti nevyzpytatelnému týmu s hráči z Premier League i bundesligy. Týmu, kterému mají hodně co oplácet. V srpnu 2011 byli Češi v Oslu tak trochu za osly a odjeli s prohrou 0:3.
Jak může týmu pomoci Karel Brückner?
Moudrý šedivý vlk českého fotbalu. Muž s aureolou obrovského respektu. Fotbalový "Bystrozraký", který vidí i to, co ostatní přejdou bez povšimnutí. Karel Brückner je zpátky. Jeho um spočívá zejména v precizním nacvičování standardních situací, nejrůznějších taktických fíglech a "čichu" na hru soupeře.
Českým fotbalistům může Brückner pomoci nejen svými trefnými postřehy jakožto konzultant Pavla Vrby, ale jen samotnou přítomností. Tenhle stín za Vrbou prostě chcete vidět.
Co bude následovat po Norech?
Pochopitelně chvála, nebo kritika. A poté příprava ve Finsku (21. května), kde si zahrají zejména čeští legionáři z Německa či Anglie, kterým pak začne dovolená. O necelé dva týdny později (3. června) si dres se lvíčkem oblékne při duelu s Rakouskem i ligový výkvět.
Kvalifikace na Euro se rozběhne v září zátěžovým testem doma s Nizozemskem, pak přijde cesta na Island a následují ne tak zvuční soupeři Island, Lotyšsko a Kazachstán. Nová cesta české reprezentace může začít.