Antonín Panenka, Jindřich Svoboda, Patrik Berger nebo Milan Baroš. Ti všichni mají jednu věc společnou. V úspěšných turnajích české reprezentace vstřelili gól do německé sítě. Naposledy se tyto dva týmy střetly v kvalifikaci na EURO 2008. Jednou se radovali Němci po výhře 2:1, jednou Češi po jednoznačném výsledku 3:0. Která utkání těchto dvou zemí vstoupila do historie českého fotbalu?,.
Finále ME 1976
Největší úspěch české fotbalové historie se zrodil v Bělehradě. Českoslovenští fotbalisté překvapili už vyřazením Sovětů ve čtvrtfinále. Když v semifinále přehráli i Nizozemce, mluvilo se o malém zázraku. Finále proti favorizovaným Němcům mělo být vrcholem československého fotbalu.
Českoslovenští reprezentanti finále rozehráli fantasticky, když po gólech Švehlíka a Dobiáše vedli už ve 25. minutě 2:0. Po třech minutách ale ranou z voleje snižoval osamocený Müller, nejlepší střelec finálového turnaje. Rána pro československý tým přišla v 89. minutě, když se gólman Viktor nechal při rohovém kopu předskočit německým útočníkem Hölzenbeinem.
Na řadu přišel penaltový rozstřel, který vstoupil do historie. Masný, Nehoda, Ondruš ani Jurkemik nedali německému brankáři Seppu Maierovi šanci. Stejně si ale počínali i jejich němečtí protihráči. Ve čtvrté sérii ale Hoennes vysoce přestřelil a ve svých rukách to měl Antonín Panenka.
Sestava: Viktor - Pivarník, Ondruš, Čapkovič, Gögh, Dobiaš (Veselý), Panenka, Švehlík (Jurkemik), Móder, Masný, Nehoda Trenér: Ježek |
Volí rychlý rozběh, před míčem mírně zacupitá a nízkým padáčkem doprostřed brány překonává marně plachtícího Maiera. "Sme majstri Europy!" zvolává legendární televizní komentátor Karol Polák. "Vršovický dloubák," jak se legendárnímu kopu přezdívá, rozhodl zatím o jediném titulu mistrů Evropy pro český národ.
Olympijské hry 1980
Výhra nad Kolumbií a remízy s Nigérií a Kuvajtem zařídily postup československých fotbalistů ze základní skupiny olympijského turnaje. Ve čtvrtfinále Kuba nekladla velký odpor a dva góly Vízka a jeden z kopačky Pokludy poslaly kubánské fotbalisty domů. Semifinále rozhodly dvě brzké trefy a tak se mohli českoslovenští fotbalisté těšit na finálový zápas s Německou demokratickou republikou.
Oba týmy v průběhu turnaje dostaly shodně po jednom gólu a tak se nedalo předpokládat, že moskevský stadion Lužniki uvidí ofenzivní smršť. Bojovný zápas rozhodla 77. minuta. Do vápna míří centr z levé strany, Jindřich svoboda hlavičkuje, německý brankář Rudwaleit míč vyráží pouze na nohu Svobody a ten pravačkou střílí první gól zápasu.
Tým v čele s Janem Bergrem, Ladislavem Vízkem a Stanislavem Semanem si vedení pohlídal a po závěrečném hvizdu rozhodčího si mohl pověsit na krk zlaté olympijské medaile. Ani bojkot vyvolaný americkými sportovci neznehodnocuje důležitost těchto blyštivých cenných kovů.
Finále ME 1996
Hned v prvním zápase se čeští fotbalisté utkali se silným Německem. Dva góly v rozmezí 26. a 32. minuty ale rozhodly, že postup ze základní skupiny bude muset být přes Itálii a Rusko. Proti Italům se českým lvům povedl úvod a už v 5. minutě se díky Nedvědovi dostali do vedení. Ani vyrovnání Čechy nezastavilo a trefa Bejbla je nasměrovala za třemi body. Přestřelka s Ruskem a remíza 3:3 posunula České fotbalisty do čtvrtfinále. Postupovou trefu vstřelil dvě minuty před koncem Vladimír Šmicer.
Cesta do finále vedla přes Portugalce a Francii. Portugalce zlomil Karel Poborský svým nezapomenutelným lobem. Utkání s Francií rozhodl až penaltový rozstřel, který došel až do šesté série.
Sestava:Petr Kouba, Jan Suchopárek, Miroslav Kadlec, Michal Horňák, Karel Rada, Pavel Nedvěd,Jiří Němec, Karel Poborský (88. Vladimír Šmicer), Radek Bejbl, Patrik Berger, Pavel Kuka Trenér: Dušan Uhrin |
Ve finále čekala české reprezentanty repríza prvního utkání na šampionátu. Rozhodující zápas byl daleko vyrovnanější. Unikajícího Poborského srazil ve vápně Sammer a s nabídnutou penaltou si Patrik Berger poradil na výbornou. Vedení ale nevydrželo ani 15 minut a střídající Bierhoff hlavou překonal Petra Koubu. V základní hrací době už gól nepadnul a tak stadion ve Wembley sledoval dechberoucí prodloužení. To rozhodnul zlatým gólem z otočky opět Bierhoff a stal se německým hrdinou. Anglická královna Alžběta II. tak předávala pohár do německých rukou. Na Čechy zbyly "pouze" stříbrné medaile.
ME 2004
Tým Karla Brücknera byl nalosován do skupiny D, která byla přezdívána skupinou smrti. Bylo totiž jasné, že někdo z trojice Česko, Nizozemí nebo Německo pojede domů už po základní skupině. Češi v prvním zápase narazili na slabší Lotyše a i když museli otáčet skóre, díky gólům Heinze a Baroše si připsali první tři body na turnaji. Výsledek druhého zápasu pomohl Čechům, protože Němci s Holanďany remizovali 1:1.
S Holanďany ani Češi nezačali dobře. Už v 19. minutě prohrávali 2:0 a nic nenasvědčovala zdramatizování. Koller, Baroš a Šmicer ale svými góly zařídili jeden z nejpamátnějších obratů. Už před zápasem s Němci měli tedy čeští reprezentanti jistý postup.
Ani napotřetí se v turnaji Brücknerova parta neujala vedení. Na neskutečnou trefu Ballacka z dvacáté minutě ale ještě stihli zareagovat. Nejdříve se trefil krásnou střelu z přímého kopu Marek Heinz. A několik minut poté co, za Blažkem zazvonila tyč se z dorážky vlastní střely prosadil střídající Baroš.
Sestava: Jaromír Blažek, Pavel Mareš, Tomáš Galásek (46. Tomáš Hübschman), René Bolf,Vratislav Lokvenc (59. Milan Baroš), Martin Jiránek, Štěpán Vachoušek, Marek Heinz, Roman Týce,Jaroslav Plašil (70. Karel Poborský), David Rozehnal Trenér: Karel Brückner |
Suverénní Češi porazili ve čtvrtfinále Dány 3:0 a byli považováni za jedny z favoritů na titul. V semifinále narazili na překvapení turnaje z Řecka a nepředpokládalo se, že by měla být cesta do finále složitá. Útok v čele s nejlepším střelcem turnaje Milanem Barošem se ale proti zarputilé obraně z Balkánského poloostrova nedokázala prosadit a následovalo prodloužení. V nastavení prvního poločasu prodloužení si na rohový kop naskočil Dellas a pohroma byla na světě. Poprvé v historii rozhodl stříbrný gól a Česká republika na něj doplatila. Řekové završili svou pohádkovou cestu proti domácím Portugalcům, které porazili 1:0.
O tom, jestli se stane i sobotní bitva jednou z legendárních rozhodnou svěřenci Karla Jarolíma na stadionu v Hamburku. K druhému zápasu kvalifikace Mistrovství světa nastoupí ve 20:45.