Památné bitvy s Portugalskem: <span>od Eusebia k Poborskému</span>

11. 6. 2008 11:15
Karel Poborský těsně před památným obloučkem ve čtvrtfinále ME 1996.
Karel Poborský těsně před památným obloučkem ve čtvrtfinále ME 1996.

Karel Poborský těsně před památným obloučkem ve čtvrtfinále ME 1996.Už jen pár hodin zbývá do druhého utkání základní skupiny evropského šampionátu mezi Českem a Portugalskem. S ním sehrály československé i české výběry mnoho nezapomenutelných zápasů. Připomeňme si ty nejdůležitější.

1) Kvalifikace na mistrovství světa v Anglii 1966, Československo - Portugalsko 0:1

Branka: Eusebio

Sestava ČSSR: Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Weiss - Kvašňák, Geleta - Pospíchal, I. Mráz, V. Masný, Valošák

Portugalec Eusebio.Po stříbrném úspěchu na světovém šampionátu v Chile 1962 nikdo neočekává, že by další mistrovství v kolébce fotbalu Anglii mělo být bez československé účasti. Los však hráčům postaví do cesty v tu dobu slabé Turecko, nevyzpytatelné Rumuny a především stále se lepšící Portugalce v čele s vynikajícím Eusebiem.

A hned první zápas prakticky rozhodne. V neděli 25. dubna 1965 v Bratislavě pořádně prší. Čechoslováci nastupují se středovou řadou Kvašňák-Geleta, na Masopusta, který byl tři roky před tím vyhlášen nejlepším fotbalistou Evropy, místo nezbude. To překvapí i velkého Eusebia, který se těšil na další souboj s Masopustem: „Ale pro nás je to lepší, budeme mít lehčí úkol," říká prý před zápasem nejlepšímu českému fotbalistovi minulého století.

Utkání začne nešťastně pro soupeře, už ve druhé minutě se po střetu s Kvašňákem zranil záložník Mendes a Portugalci podle tehdejších pravidel dohrávají o deseti. Nevadí to však Eusebiovi, který si i nadále hraje s naší obranou a ve 20. minutě střelou z obrovského úhlu rozhoduje utkání.

Československo dostane fantastickou možnost na srovnání ve dvaačtyřicáté minutě, kdy po sražení Kvašňáka nařizuje bulharský rozhodčí Stavrov penaltu. Na ni jsou před zápasem určeni Popluhár, Kvašňák nebo Pospíchal, míč si však bere do ruky nešťastník týmu Vladimír Weiss, přes kterého vede Eusebio většinu útoků, a jeho slabou střelu Pereira kryje.

Československo poté prohrálo ještě v Rumunsku, dvakrát porazilo Turecko a v Portu uhrálo bod. Ani to však na postup nestačilo. Do Anglie odjeli Portugalci, kteří tam dokonce vybojovali bronz. Eusebio vstřelil na šampionátu devět gólů (4 ve čtvrtfinále s Koreou).

2) Kvalifikace na mistrovství Evropy v Bělehradě 1976, Československo - Portugalsko 5:0

Branky: Bičovský 2, Nehoda 2, Petráš

Sestava ČSSR: Viktor - Pivarník, Jozef Čapkovič, Ondruš, Koubek (J. Svoboda), Knapp (J. Medviď), Bičovský, Gajdůšek - Masný, Petráš, Nehoda

Československo dostává do skupiny na šampionát v Jugoslávii Kypr a silný tandem Anglie a Portugalska. Navíc hned v prvním zápase dostává třígólový příděl v Londýně.

Naději na postup může dát jen vítězství v Praze nad Portugalskem 30. dubna 1975. Trenér soupeře José Pedroto před naším výběrem varuje: „Československé mužstvo je fyzicky vynikající. Bude pro nás v kvalifikaci těžším soupeřem než Angličané."

A nemýlí se. Po dvaapadesáti minutách svítí na ukazateli překvapivé skóre 5:0, o které se postará dvěma góly ten večer vynikající Bičovký, dvě branky přidá i Nehoda a jednu Petráš.

Podle odborníků se právě zde zrodilo mužstvo, které bylo následně schopné porazit v Bratislavě i silnou Anglii a probít se na nezapomenutelný evropský šampionát v Bělehradě. Čechoslováci tam nejprve porazili silné Nizozemsko 3:1 a ve finále slavnou Panenkovou penaltou v závěrečném rozstřelu i mistry světa z Německa.

Radost Karla Poborského po nejslavnější brance jeho kariéry.3) Mistrovství Evropy v Anglii 1996 (čtvrtfinále), Česko - Portugalsko 1:0

Branka: Poborský

Sestava ČR: Kouba - Horňák, Kadlec, Suchopárek - Látal, Poborský, Bejbl, Němeček (P. Berger), Němec - Šmicer (Kubík), Kuka

První turnaj samostatného českého týmu přinesl do té doby nevyrovnané výkony. Výběr trenéra Dušana Uhrina staršího nejprve prohrál s Německem 0:2, poté senzačně přehrál Itálii 2:1 a na závěr základní skupiny jen horko těžko zachraňoval remízu s Ruskem 3:3.

Ve čtvrtfinále narazili Češi na Portugalce, kteří suverénním způsobem vyhráli skupinu D a v utkání byli jasným favoritem. Národní výběr však opět volí velmi defenzivní taktiku s předsunutou obrannou hrází a naopak sám jedinkrát za zápas udeří v průniku Karla Poborského.

O jeho geniálním kousku bude je Kronice českého fotbalu od pánů Jenšíka a Macků napsáno toto: „Poborský směle vyrazí do klubka obránců a jeho kop dostane dráhu minometné střely zcela se vymykající přirozeným fotbalovým zákonům. Je z toho gól stejně famózní jako těžko opakovatelný."

Poborského lob z velkého vápna přes vyběhnuvšího Vítora Baíu bude v roce 2008 dokonce vyhlášen nejkrásnější akcí historie evropských šampionátů.

Český tým se nakonec probil až do finále (v semifinále zdolal na penalty Francii, která v následujících čtyřech letech vyhrála světový i evropský šampionát) a sahal dlouho i po zlatu, které nakonec dvěma góly odfoukl Bierhoff.

Bude ten středeční zápas také nezapomenutelný? Kdo ví. Pamětník dosud posledního utkání v Anglii Vladimír Šmicer věří, že ano. Češi podle něj ve středu v podvečer zvítězí. Můj tip je, že vyhrajeme 2:1," řekl pro server TÝDEN.CZ bývalý reprezentant, který bude utkání spolukomentovat pro televizi Prima.

Foto. profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ