Pozor na něj! V sedmadvaceti letech je nejlepším střelcem v historii národního týmu Arménie. Záložník Henrich Mchitarjan má za sebou snovou sezonu v Borussii Dortmund, po které přišel vytoužený přestup do Manchesteru United. Tohle eso může českou obranu ve středečním přípravném duelu v Mladé Boleslavi pořádně potrápit.
Loni trumfl hvězdy jako Roberta Lewandowského, Manuela Neuera či svého spoluhráče Pierreho-Emericka Aubameyanga a stal se nejlepším hráčem německé Bundesligy. Čísla hovoří jasně - za 51 zápasů dokázal tento technicky skvěle vybavený záložník nastřílet 23 branek. Není divu, že se za něj Manchester United nebál v létě zaplatit 1,12 miliardy korun (což je pořád o 388 milionů více, než podle serveru Transfermarkt činí hodnota kádru pražské Sparty).
"Má obrovský talent a za sebou skvělou sezonu. Je to týmový hráč se skvělými schopnostmi s míčem, má výbornou předvídavost a čtení hry. Jsem nadšený, že se rozhodl pro budoucnost právě u nás," řekl na jeho adresu slavný trenér José Mourinho, jeho nový kouč. V Manchesteru podepsal smlouvu na čtyři roky.
Jeho kariéra stoupá strmě vzhůru od samého začátku. Neměl to přitom vůbec jednoduché. Fotbal uměl hrát už jeho otec Hamlet. Dlouho mu ale s fotbalovými krůčky radit nemohl. Zemřel na následky mozkového nádoru, když bylo malému Henrichovi sedm let.
"Táta byl mým motivátorem už od dětství. Tehdy hrával ještě jako profík a já vždy snil o tom, že budu jako on," přiznal sedmadvacetiletý fotbalista. "Pořád jsem s ním chtěl chodit na tréninky. Teď věřím, že se na mě shůry dívá a je na mě hrdý, protože se ze všech sil snažím, aby mohl být," přiznal Mchitarjan.
"Vždy je těžké přijít v tak mladém věku o tátu, v rodině pak totiž chybí skutečný muž, co vás nasměruje na správnou cestu a disciplíně. Tuto úlohu pak musela zastoupit moje máma," vzpomínal. Také ona ale fotbalu rozumí. Pracuje totiž v Arménské fotbalové federaci. Jeho sestra je pak dokonce advokátkou ve vedení UEFA.
Od fotbalu tak nebylo úniku. Mchitarjan začal kariéru v FC Pyunik, kde si odbyl premiéru mezi dospělými už v sedmnácti letech. Byla to krásná léta. Čtyři sezony skončily vždy křepčením s pohárem pro mistra Arménie. Pak po něm sáhl Metalurg Doněck, kde se hned v první sezoně stal kapitánem. Už po roce ale klub opustil a zamířil do konkurenčního Šachtaru.
Turbulentní vývoj nadějného fotbalisty se nezastavil ani zde. V prvním roce vyhrál ukrajinský treble, další sezonu zase double. Po třech letech končil opět jako ukrajinský mistr i gólový rekordman - nastřílel 25 gólů, což se dosud nikomu nepodařilo. Pak po něm sáhla Borussia Dortmund, co za něj neváhala utratit 27,5 milionu eur, čímž se stal Mchitarjan nejdražší posilou v historii německého gigantu. Ač předloňskou sezonu promarodil, loni se vrátil ve velkém stylu a odcházel jako největší hvězda Bundesligy.
V Manchesteru, kde nově působí, zatím na šanci v základní sestavě stále čeká. Přesto upoutává svými výkony i jako náhradník. "Jeho čas přijde. Je to úžasný fotbalista a během sezony nám ještě hodně pomůže," stojí si za svým Mourinho.
Arménský fotbalista ale rozhodně není nijak zapšklý. Naopak. "Je to jeden z týmů, kterému jsem fandil už jako malý. Vždy se mi líbil jejich styl hry a celková prezentace. Je to pro mě splněný sen," konstatoval inteligentní fotbalista ovládající hned několik světových jazyků.