Před třemi lety psala česká i slovenská média, že slavný, ale chátrající stadion Tehelné pole čeká jeden z posledních významných zápasů. Češi pak vykradli Bratislavu tříbrankovým přídělem a Slováci se raději těšili, že se jejich fotbalový stánek brzy začne bourat
Měl totiž uvolnit místo novému supermodernímu Národnímu stadionu, na kterém mělo Slovensko vstoupit do nové budoucnosti.
Uběhly tři roky a je před námi další klíčová kvalifikační bitva. Bývalé federální derby. Atmosféru hecují oba tábory. Češi potřebují vyhrát, nebo je pro ně světový šampionát ztracený. A pro tři kvalifikační body si v sobotu pojedou na... Tehelné pole.
ČTĚTE TAKÉ: Pytel hrachu. Baroš a spol. dostali zbraň na „Jánošíky"
Táta Baroš myslí na syna, ale také na pomstu Slovákům
Slovenské počty. Češi mohou postoupit, i když prohrají
TEHELNÉ POLE |
Za federálních časů největší fotbalový stadion v zemi. Postaven v letech 1939 - 1942. Původní kapacita až 50 tisíc diváků, z toho 13 tisíc k sezení. Po rekonstrukci v 90. letech kompletně osazen sedačkami, kapacita snížena na 30 087 diváků. V roce bylo 2006 rozhodnuto o jeho demolici. Zatím neproběhla. |
Třicetitisícový kotel je nevyhovující úplně ve všem. Hrbolatý trávník plný děr obepínají pozvolně stoupající, nevzhledné, dešti a větru vystavené tribuny. Modře blednoucí sedačky jsou zasazeny do rozpadajícího se betonu, který po kusech odpadává.
Sociální zázemí je jak pro diváky, tak pro hráče už dávno nedostačující. Na každém detailu je vidět, jak stadion umírá.
Přesto - přesluhující betonové monstrum bývalo a stále je stánkem, který němě svědčil mnoha slavným momentům československé i české fotbalové historie. Nesmiřitelná rivalita v sobotu naplno vytryskne v místě, kde si Češi a Slováci kdysi plácali po ramenou slavíce společné úspěchy.
Jako v říjnu roku 1975, kdy tým vedený legendárním koučem Václavem Ježkem porazil Anglii 2:1 a zahájil tak cestu za titulem mistrů Evropy. Rozhodla o něm o rok později v památném bělehradském finále Panenkova slavná penalta.
Federální derniéra - divácká prázdnota
Tehelné pole vidělo mnoho dalších významných zápasů týmu Čechů a Slováků. Naposledy se tu společná reprezentace předvedla pod vedením trenéra Milana Máčaly. Pod hlavičkou ČSFR proti Rakousku v poslední minutě vyrovnal na 2:2 Lubomír Moravčík. Poslední „federální" gól tu vidělo pouhých 5720 diváků.
Po rozpadu Československa se stalo Tehelné pole domácím stadionem samostatné slovenské reprezentace. Češi si však odtud úspěchy vozit nepřestali. Výběr do jednadvaceti let tu získal stříbro z mistrovství Evropy. Ve výběru trenéra Karla Brücknera tehdy nechyběli například Marek Jankulovski, Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš či Zdeněk Grygera. Tedy hráči, na kterých stejný trenér později stavěl v jedné z nejslavnějších etap české fotbalové historie.
V čerstvé paměti zůstává také již zmíněné vítězství 3:0 před třemi lety. Dvěma brankami se na přemožení přemotivovaných Slováků podílel také záložník Libor Sionko, který byl rovněž v roce 2000 součástí Brücknerova stříbrného výběru.
ČTĚTE TAKÉ: TÝDEN.CZ spočítal: Češi mají zvučnější tým. Postačí to?
Na Slovensku jde i o miliony. Nádherná injekce, ví Hašek
Současnost stadionu je však neveselá. Domovský stánek bratislavského Slovanu, jehož fotbalisté zde v roce 1969 zažili triumfální jízdu za historickým vítězstvím v Poháru vítězů pohárů, je zkrátka za svým zenitem už dávno.
Odkládaný svatostánek
Jenže pro slovenskou vládu nebyla výstavba nového stadionu dlouho na pořadu jednání. S výstavbou se mělo začít již v roce 2007, ale ekonomická krize stavební plány přerušila. Ještě v březnu tohoto roku premiér Robert Fico prohlásil: "Chceme, aby měla reprezentace důstojný stánek, ale toto není dnes prioritou. Po skončení krize se o tom můžeme bavit."
Nakonec však přeci jen svitla Slovákům naděje. Na začátku července uvedla agentura SITA, že vláda schválila projekt financování nového Národního stadionu, jehož náklady se odhadují zhruba na 70 milionů eur. Slovenská vláda se o tuto částku hodlá podělit se soukromým sektorem. Fandit na nových tribunách by se mělo začít 1. května 2012.
Je opravdu nejvyšší čas. Na Tehelném poli se smí hrát pouze díky výjimce, kterou do konce kvalifikace 2010 udělila světová fotbalová asociace FIFA.
Foto: Profimedia