Předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý byl pozitivně lustrován. Ve svém aktuálním vydání to tvrdí sportovní magazín Totalsport, podle něhož byl třiapadesátiletý funkcionář od roku 1981 pracovníkem StB.
Mokrý se k tomu přímo nevyjádřil. Svaz pouze zaslal prohlášení, v němž činovníci připomínají, že žádné fotbalové normy povinnou lustraci nikomu nenařizují.
O lustraci požádal Mokrý před dvěma lety v době, kdy ho vyzvali členové moravské části svazu, aby kandidoval na předsedu. Tehdy byla uvnitř svazu napjatá atmosféra, česká a moravská strana těžko hledaly dohodu. Až třetí valná hromada určila, že se jím stal Mokrý.
Stanovy ČMFS striktně nevyžadují lustrační osvědčení, ale moravští delegáti se na schůzce před valnou hromadou dohodli, že kandidovat mohou jen ti, kteří mají čistý trestní rejstřík a negativní osvědčení. Mokrý podle Totalsportu ještě tehdy v březnu 2005 pozitivní osvědčení v ruce neměl, ale sám prý dobře věděl, jaký bude výsledek.
Kandidaturu přesto přijal. "Následující den mu přišla poštou obálka. Modře na žlutém bylo na papíře uvedeno, že Pavel Mokrý má pozitivní lustraci a byl příslušníkem StB jakožto člen Sboru národní bezpečnosti. S podpisem ministra Bublana. Spis byl založen v roce 1981," tvrdí autor článku.
V říjnu 2005 byl Mokrý na třetí pokus zvolen předsedou ČMFS. Nakonec ani čisté lustrační osvědčení nepotřeboval. "Nahrál mu fakt, že na výkonném výboru při hlasování o trestním rejstříku a 'lustráku' stoupenci toho pravidla prohráli. Přehlasovali je čeští členové výboru ČMFS s pomocí Mokrého," napsal Totalsport.
Senzace, nebo planý poplach?
Mokrý, který se v pondělí vracel z evropského šampionátu jednadvacítek, se k celé záležitosti přímo nevyjádřil. Mluvčí svazu Václav Tichý pouze zveřejnil prohlášení, které nedává odpověď na otázku, zda byl šéf ČMFS pozitivně lustrován, či nikoliv.
"Platné zákony České republiky ani Stanovy ČMFS ani žádné jiné předpisy nevyžadují, že by na jakékoliv funkce v rámci Českomoravského fotbalového svazu - samozřejmě včetně předsedy - měla být vyžádána lustrační osvědčení. Podobný požadavek by totiž překračoval meze zákona. Když vycházíme z dikce takzvaného lustračního zákona, tak z něj jednoznačně vyplývá, že lustrační osvědčení může být vydáno výhradně osobě, které se týká," stojí v prohlášení.
Z těchto důvodů považuje ČMFS mediální spekulace o lustračním osvědčení předsedy za protiprávní a zavádějící s cílem poškodit svaz a jeho nejvyššího představitele. Proto prý podnikne příslušné právní kroky.
Foto: Robert Sedmík