Vydělávají si velké peníze v Evropě, kam odešli z chudých krajů. Tam se na ně ale nezapomnělo. V dobrém i zlém. Peníze jsou lákadlem pro africké či jihoamerické gangy, které mají v kompetenci unášení rodinných příslušníků fotbalových hvězd. "Je to brazilská kultura," řekl jednou ironicky reprezentant fotbalové země Robinho, kterému před lety unesli matku.
Posledním případem zločineckého spolčení s cílem vydělat na oběti se stal Nigerijec John Obi Mikel, záložník Chelsea, jenž vydělává v Londýně kolem dvou milionů korun týdně a je tak na seznamu velice bohatých lidí chudé země. Neznámí pachatelé unesli Mikelova otce, hráč se zhroutil a čeká, jaké budou požadavky.
Pomoci mu může jeho nigerijský spoluhráč z reprezentace Joseph Yobo, jenž podobnou věc doma zažil s bratrem Norumem. Ten šel domů z nočního klubu, útočníci mu namířili pistoli na hlavu a drželi jej dvanáct dní, než dostali peníze. Podle médií si žádali pět tisíc dolarů (85 tisíc korun), Yobo to později odmítl specifikovat. "Byly to nejhorší chvíle mého života, ale už je to za námi. Už o tom nikdy nechci mluvit," řekl pak obránce.
Otec se chtěl upálit
Kde vládne chudoba, tam je prostor pro únosy největší. O mnoho hůře než Yobo dopadl gruzínský fotbalista Kacha Kaladze, kterému rovněž v jeho zemi unesli bratra. Poté, co za velké peníze přestoupil z Dynama Kyjev do AC Milán, "čapli" únosci mladého studenta medicíny a poslali Kaladzově rodině video, v němž žádali za bratra Kachy 350 tisíc dolarů.
Otec Karlo Kaladze byl dokonce tak frustrovaný z nečinnosti a neschopnosti gruzínské policie cokoliv o únoscích zjistit, že se pokusil upálit před sídlem gruzínské vlády. Celý proces předávání peněz se následně zasekl, Kaladzova bezmoc byla hlubší a hlubší. Nepomáhalo ani to, že odmítl hrát za reprezentaci do doby, než gang bratra pustí, později se k němu přidal i další hvězdný hráč Shota Arveladze. Oba doufali, že naštvou fanoušky fotbalu z podsvětí, kteří pomohou najít Levana Kaladzeho.
Jenže vše bylo marné. Po pěti letech našli bratra Kaladzeho v provizorním hrobě nedaleko Tbilisi. Podle pitvy byl zastřelen přibližně měsíc poté, co by unesen. Nakonec byli obviněni dva muži, jeden dostal 25 a druhý 5 let.
Trend: mámounášení
Největším rájem fotbalových únosů je ale Brazílie. Již zmiňovaný Robinho si prožil svůj čas hrůzy poté, co přestoupil v roce 2004 jako ohromný talent ze Santosu do Realu Madrid. S penězi přišel zájem gangů o ně, a tak Robinhovi zločinci unesli matku. Fotbalista 40 dní vyjednával, až zaplatil výkupné 55 tisíc dolarů.
Tehdejší únos se stal určovatelem nového "módního trendu". V dalších měsících byly uneseny mámy dalších známých brazilských fotbalistů - reprezentantů Luise Fabiana a Grafiteho a rovněž hvězdy místní ligy Fidelise Rogeria. Všichni museli zaplatit přibližně podobnou sumu jako Robinho.
"Nechápu, proč jsme terčem my, kteří se těm chudým lidem snažíme pomáhat, v podstatě všichni přispíváme na organizace, které jim pomáhají. A oni přesto nevděčně udělají to nejpodlejší - unesou vám mámu...," říkal pak naštvaně Luis Fabiano.
Sorry, pane Pelé
Své si zažila i jedna z hvězd mistrovství světa 1994, jeden z nejlepších brazilských střelců historie - Romário. Jeho otec byl unesen gangem poté, co krátce po mistrovství opouštěl jeden z barů v Riu. Únosci chtěli neuvěřitelných 7 milionů dolarů.
Jenže i díky policejním zdrojům z podsvětí vyšlo najevo, že únosci jsou jen "amatéři", muži v těžké životní situaci, ale žádní zločinci, navíc velcí fanoušci fotbalu. Když policie "gang" vystopovala, našla Romáriova otce sedět v křesle u televize. "Dávali mi cigarety a dívali jsme se společně na zápas mého syna proti Realu Madrid," usmívala se pak oběť.
A nejkurióznější přepadení zažil legendární Pelé, jemuž na jedné z ulic skočili lupiči do auta, zamířili na něj pistoli, ale když zjistili, o koho jde, poděkovali mu za všechno, co udělal pro brazilský fotbal, omluvili se a odešli.