"Přistěhovalci" je obírají o práci. Ve vlastní zemi jsou menšinou. Ne, tohle není agresivní výkřik z protiuprchlické demonstrace, ale realita v anglické Premier League. Z dvaceti týmů vedou Britové jen sedm celků. "Myslím, že je to důvod ke znepokojení," myslí si José Mourinho, portugalský kouč londýnské Chelsea.
V tuzemsku je anglická situace zcela nepochopitelná. Vždyť jediným cizincem, který se chystá válčit v české lize, bude Slovák Zdenko Frťala, nový kouč Jablonce. I mnohem prestižnější ligy tuto situaci neznají. Ve Španělsku, Itálii i Francii najdete jen tři zahraniční kouče, v Německu již sedm. Stále je to však minimum oproti Premier League. Zde jich "válčí" rovných dvanáct a brzy možná přibude další.
Trenéři z Britských ostrovů: |
Bournemouth - Eddie Howe (Angličan) Crystal Palace - Alan Pardew (Angličan) Newcastle - Steve McClaren (Angličan) Norwich City - Alex Neil (Skot) Stoke City - Mark Hughes (Velšan) Sunderland - Sam Allardyce (Angličan) West Bromwich - Tony Pulis (Velšan) |
Poslední Angličanem na odstřel se stal Garry Monk, donedávna kouč velšské Swansea. Před deseti lety přitom v Anglii působili pouze čtyři zahraniční trenéři, Martin Jol (Tottenham), Rafael Benítez (Liverpool), Arsene Wenger (Arsenal) a José Mourinho (Chelsea). Právě posledně jmenovaný Portugalec se nad stávající situací v Anglii pozastavil.
"Myslím, že máte důvod k tomu být znepokojení. Dříve byla Premier League pro zahraniční trenéry poměrně nedostupná. Probojovat se do ní nebylo jednoduché," uvedl Mourinho, jenž vedl Chelsea v letech 2004-2007 a aktuálně od roku 2013. Tvrdí, že by aktuální situace mohla mít i vliv na budoucnost národního týmu Anglie.Roye Hodgsona by mohl také nahradit kouč ze zahraničí a nebylo to nic nového. V nedávné minulosti vedl Albion Ital Fabio Capello či Švéd Sven-Göran Eriksson.
"Když jsem poprvé přišel do Anglie, myslel jsem si, že jsem si své místo zasloužil," přemítal Mourinho při vzpomínce, kdy jej Chelsea v roce 2004 angažovala jako čerstvého vítěze Ligy mistrů s Portem. "Vybrali si mě v zemi číslo 1 v evropském fotbalu. A cítil jsem, že po zásluze. V tuhle chvíli si ale myslím, že je to až příliš jednoduché," uvedl trenér, jenž sám sobě vymyslel přezdívku The Special One.
"Mám pocit, že počet zahraniční trenérů v Premier League, ale i nižších ligách, je až příliš velký i s ohledem na počet britských manažerů. Není přitom pochyb, že máte dost kvalitních trenérů," přemítal Mourinho pro britské novináře. "Ano, mluvím trochu sám proti sobě, ale myslím, že je to pravda. Nejsem Brit, ale cítím k nim sympatii. Třeba u nás v Portugalsku máme 18 týmů, které vede 15 domácích koučů. Mnozí říkají, a je to pravda, že se něco v poslední dekádě změnilo," všiml si.
Mourinho si myslí, že sám portugalským trenérům ušlapal cestu. Nelze vyvrátit, že od chvíle, kdy jej angažovala Chelsea, dostávají zástupci z Pyrenejského poloostrova víc a víc nabídek od prestižních klubů. A dal Britům návod k úspěchu. "Nejlepší cestou je nemít strach a nebrečet. O to víc pracovat a nebát se výzev," radil Mourinho, aktuálně druhý nejhorší zahraniční trenér s ohledem na tabulku Premier League.
V anglické nejvyšší soutěži přitom ve velkém ubývá i britských fotbalistů. Chelsea je v tomto ohledu vůbec druhá nejhorší, méně domácích hráčů má v kádru už jen Watford, jehož stadion Vicarage Road připomíná anglický Babylon. Opačným případem je nováček z Bournemouthu, kde naleznete téměř 60 procent Angličanů (viz. graf).