Malý stadion
Chelsea se může stěhovat. Skončí Stamford Bridge jako Highbury?
10.06.2013 06:00 Původní zpráva
Ambiciózní ruský podnikatel Roman Abramovič chce vždy patřit mezi nejlepší. Pro majitele londýnské Chelsea navíc nejsou důležité pouze výsledky jeho fotbalového klubu, ale také návštěvnost a finanční návratnost z prodeje lístků a permanentek. Rusovi tak nejspíš dochází trpělivost s tradičním stadionem Stamford Bridge. Spekulace o tom, že se Chelsea bude stěhovat ze svého dosavadního domova, povážlivě sílí.
Tradice pro ruského oligarchu rozhodně není tím nejdůležitějším. Co na tom, že stadion Stamford Bridge stojí na jednom místě už od roku 1877 a je druhým největším v Londýně. Argumentem není ani fakt, že patří mezi nejlépe hodnocené svatostánky v Evropě. Pro Romana Abramoviče je stadion pro téměř 42 tisíc diváků prostě malý.
Smutnou zprávou pro zaryté fanoušky Chelsea a této tradiční fotbalové bašty je fakt, že Stamford Bridge není možné rozšířit. Z jedné strany totiž stadion obepíná železniční trať, z druhé zase rezidenční čtvrť. Abramovič si tak dělá zálusk na pouze o kilometr dál ležící pozemek, kde by mohl vystavět nový fotbalový svatostánek.
V londýnském obvodě Hammersmith a Fulham přitom stojí již tři prvoligové stadiony. Kromě hřiště Chelsea zde stojí také Craven Cottage, sídlo Fulhamu, a také Loftus Road, kde hrají domácí zápasy fotbalisté Queens Park Rangers.
Podle serveru Daily Mail by Abramovič rád vybudoval stadion blížící se velikosti a kapacitě fotbalových svatostánků Old Trafford (Manchester United) a Emirates Stadium (Arsenal Londýn). Podle informací z britských médií by se na něj mělo vtěsnat přes 60 tisíc diváků.
Pozemek, který má Abramovič vyhlídnutý, by měl být k prodeji již koncem tohoto roku. V tuto dobu slouží jako železniční skladiště a patří společnosti Transport for London. Kromě ruského podnikatele má o pozemek zájem také firma Capco zabývající se finančními službami.
Vytoužené místo, jemuž místní neřeknou jinak než Lillie Bridge, přitom již dříve sportu sloužilo, do roku 1887 zde stálo hřiště hojně využívané pro atletiku, fotbal i kriket. Po stavbě stadionu Stamford Bridge však místo začalo chátrat a brzy bylo uzavřeno.
O tom, zda Chelsea bude hrát v budoucnosti na Stamford či Lillie Bridge, nejspíš rozhodne místní Rada. Ta letos vydala prohlášení, že pro nový stadion tu není místo. Funkcionáři Chelsea naopak věří v podporu londýnského starosty Borise Johnsona, který může rozhodnutí Rady zvrátit. Johnson je navíc předsedou představenstva prodávající společnosti Transport for London.
Do konce roku by tak mělo být jasno, zda Londýn v budoucnosti přijde o svou další sportovní dominantu. Stamford Bridge může potkat stejný osud, jako například slavné Highbury, kde kdysi hrával Arsenal. Nyní místo někdejší fotbalové bašty stojí obytná čtvrť a park.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.