Čínské peníze lákají. Kteří hráči se je v zimě vydali vydělat?

2. 2. 2017 14:00
Útočník Carlos Tévez je jedním z hráčů, který se v zimě vydal okusit čínskou ligu.
Útočník Carlos Tévez je jedním z hráčů, který se v zimě vydal okusit čínskou ligu.

S posledním lednovým dnem se ve většině evropských zemí uzavřelo přestupové okno. A na trhu s hráči opět hodně aktivně vystupoval jeden bohatý kupec. Kupec, který začal mohutně nakupovat především v posledních letech, má zároveň opravdu vysoké ambice. Ano, řeč je o čínských klubech, které za hvězdy světového formátu neváhaly utratit i desítky milionů eur. Přinášíme přehled pěti nejdražších přestupů, jež se v zimě do Číny uskutečnily.

Vůbec nejdražším hráčem celého přestupového období se stal brazilský záložník Oscar. Pětadvacetiletý hráč opustil po téměř pěti letech Chelsea a dohodl se na angažmá v Šanghaji SIPG. Čínský celek za něj zaplatil ohromných šedesát milionů eur a udělal z něj šestnáctého nejdražšího hráče v historii fotbalu.

Tabulka pěti nejdražších přestupů do Číny v uplynulém přestupovém období (částky jsou v milionech eur):

Oscar Chelsea SIPG 60
Odion Ighalo Watford  Yatai 23,3
Axel Witsel Petrohrad Tchien-ťin 20
Alexandre Pato Villarreal Tchien-ťin 18
Carlos Tévez Boca Juniors Šen-chua 10

Oscar platil za ohromný talent, Anglii oslnil výbornými výkony, v poslední době však ze sestavy Chelsea vypadl. 

Oscar se v Číně dočkal velmi milého přijetí.

I proto přijal nabídku ze Šanghaje, kde si vydělá ohromné peníze. Podle spekulací britských médií by si měl přijít na více než dvanáct milionů korun týdně.

Brazilec ale zdaleka není jediným hráčem, který se v lednu z Evropy vydal do Asie. Druhý nejdražší přestup do Číny však možná leckoho překvapí, hvězdy toho nejzářivějšího světového formátu se totiž netýká. 

Více než třiadvacet milionů euro zaplatil celek Changchun Yatai za nigérijského útočníka Odiona Ighala.

Ten strávil poslední tři roky v anglickém Watfordu, kde se stal jedním z nejlepších střelců na Ostrovech. V sezoně 2014/15 svému týmu dvaceti góly vystřílel postup do Premier League, v ní se pak o rok později trefil patnáctkrát. Odion Ighalo ještě v dresu Watfordu. Za podzim 2016 se však v osmnácti zápasech prosadil jen jednou, a i proto jej Watford s klidným srdcem pustil oživit čínskou ligu.

I další nová akvizice čínských klubů je takřka v ideálním fotbalovém věku. Osmadvacetiletý belgický záložník Axel Witsel po necelých pěti sezonách skončil v ruském Petrohradu. Mluvilo se třeba o zájmu slavného Juventusu, Belgičan ale nakonec upřednostnil Čínu a za dvacet milionů euro se stal hráčem týmu Tchien-ťin Quanjian.

Witselovi by v Rusku v létě skončila smlouva, a proto měl v podstatě ideální vyjednávací podmínky.Axel Witsel v dresu belgické reprezentace. Rozhodoval se mezi Čínou a Itálii a nad fotbalovou kvalitou nakonec zvítězily asijské peníze. "Bylo to obtížné rozhodnutí, protože na jedné straně byl top club jako Juventus. Ale na té druhé byla nabídka pro zabezpečení rodiny, kterou jsem nemohl odmítnout," dal Witsel jasně najevo, proč nakonec zvolil čínskou cestu.

A ve svém novém celku bude mít i známého spoluhráče. Krátce po něm se totiž k Tchien-ťinu připojil brazilský útočník Alexander Pato. I on byl dříve považovaný za obrovský příslib do budoucna, ty nejvyšší očekávání však nikdy nenaplnil. Má za sebou sice úspěšné angažmá v AC Milán, kam přišel jako osmnáctiletý mladíček a za pět let dokázal dát 63 gólů, poté ale všechny překvapil nečekaným odchodem.

Po slabším období, kdy v Itálii příliš nehrál, se rozhodl vrátit zpět do Brazílie, kde nastupoval za Corinthians.Podobných momentů si Pato ve Villarrealu příliš neužil, i proto zamířil do Číny. Přes hostování v Sao Paulu a Chelsea se pak v létě 2016 dostal do Villarrealu, tam se však za půl roku střelecky prosadil jen dvakrát. Lukrativní nabídku z Číny proto ani on neodmítl a vydal se zkusit novou fotbalovou kulturu.

Pátým nejdražším přestupem do Asie je pak spojený s dalším velmi slavným jménem. Argentinský útočník Carlos Tévez má za sebou angažmá v Juventusu i obou slavných týmech z Manchesteru. V létě 2015 se rozhodl vrátit domů do Argentiny, v mateřské Boce Juniors však vydržel jen rok.

A už v prosinci 2016 podepsal smlouvu s dalším šhanghajským týmem Šen-Chua, který za něj zaplatil deset milionů euro. Hráč, který vyhrál například Ligu mistrů, olympiádu nebo dvakrát v řadě Serii A, by měl být jedním z největších taháků soutěže, jejíž úroveň se stále zvyšuje.

Carlos Tevez na jednom z prvních tréninků v Číně.

Čína se do budoucna chce stát fotbalovou velmocí a právě zvýšení kvality tamní ligy by mělo být jedním z prostředků, jak toho dosáhnout. Kromě výše uvedených hráčů do Číny už dříve přestoupili třeba Brazilec Hulk nebo italský útočník Graziano Pelle.

Astronomické částky, které jsou kluby ochotny do hráčů investovat, se stávají stále větším a větším lákadlem, dá se očekávat, že v létě to na přestupovém trhu bude vypadat hodně podobně.

Autor: Matěj KarmazínFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ