Fotbalový velikán
Fenomén Cruyff. Létající Holanďan, který miloval fotbal
24.03.2016 15:00
Při volbě nejznámější postavy nizozemské historie by nejspíš padla jména Rembrandt, Vincent van Gogh a Johan Cruyff. Zatímco první dva jmenovaní si vydobyli celosvětovou proslulost díky svým obrazům, Cruyffa proslavil fotbalový míč. Jeden z nejlepších hráčů všech dob, který se později prosadil i jako trenér, podlehl v 68 letech rakovině plic.
"Mrštný jako kočka, mazaný jako liška, kouzelník s míčem, špílmachr" - tak popisoval Cruyffa tisk v dobách jeho největší slávy. Originální střední útočník s číslem 14 na zádech stál v 70. letech minulého století za vzestupem Ajaxu Amsterodam, FC Barcelona i nizozemské reprezentace. Za svoje výkony si "Létající Holanďan" v letech 1971, 1973 a 1974 třikrát vysloužil Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.
Hendrik Johannes Cruijff alias Johan Cruyff byl spolu s trenérem Rinusem Michelsem klíčovou postavou takzvaného "totálního fotbalu", který způsobil v kopané revoluci. S hrou, v níž se jednotlivé řady prolínají a smazává se rozdíl mezi obráncem, záložníkem či útočníkem, sklízel úspěchy nejprve Ajax a brzy i nizozemský národní tým.
Odchovanec Ajaxu Cruyff byl v obou případech největší hvězdou týmu a výrazně přispěl jak ke třem amsterodamským triumfům v Poháru mistrů v letech 1971 až 1973, tak ke stříbru Nizozemska na mistrovství světa 1974. "Johanovo tajemství spočívá v tom, že fotbal miluje a hledá nové způsoby, jak dosáhnout dokonalosti," řekl o něm kouč Ajaxu Stefan Kovacs.
To už "Pythagoras v kopačkách" oblékal dres Barcelony, kam následoval Michelse v létě 1973 za tehdy rekordní částku blížící se milionu liber. Cruyff okamžitě vytáhl katalánský velkoklub ze dna tabulky až k mistrovskému titulu. Z evropského šampionátu v roce 1976 si ale přivezl "jen" bronz, neboť v semifinále Nizozemci překvapivě podlehli Československu.
Průkopník moderního fotbalu
O dva roky později Cruyff nečekaně ukončil kariéru a nizozemskou obhajobu stříbra na MS 1978 už sledoval pouze jako televizní spolukomentátor. Následující rok ale podepsal lukrativní smlouvu s týmem Los Angeles Aztecs a odjel popularizovat fotbal v USA.
Po dvou letech v zámoří a krátkém působení ve španělském Levante se Cruyff vrátil do Ajaxu, ale před sezonou 1983/84 podepsal smlouvu s Feyenoordem Rotterdam, úhlavním rivalem Ajaxu. V barvách Feyenoordu vybojoval Cruyff svůj desátý titul a sedmý triumf v domácím poháru.
Když se v létě 1984 podruhé loučil s kariérou, měl na kontě 392 gólů v 704 oficiálních klubových zápasech. V reprezentaci sehrál dvojnásobný nejlepší sportovec Nizozemska 48 zápasů (většinu jako kapitán) a nastřílel 33 branek.
Neméně úspěšný byl Cruyff i jako trenér. Ajax a Barcelonu dovedl k zisku 14 trofejí včetně vítězství v PMEZ, PVP i Superpoháru. S oběma týmy navíc předváděl líbivý útočný fotbal a Španělsko opouštěl v roce 1996 jako Spasitel. Poté se věnoval hlavně své nadaci, která pomáhá mladým fotbalistům i chudým či handicapovaným dětem.
Ke koučování se držitel nejvyššího nizozemského vyznamenání vrátil až po 13 letech, i kvůli srdečním problémům usedl pouze na lavičku katalánské reprezentace, hrající jeden zápas ročně. Na tento post rezignoval v roce 2013, naposledy otec dvou dcer a syna Jordiho, jenž šel v jeho stopách, působil jako poradce Ajaxu. Loni na podzim lékaři někdejšímu silnému kuřákovi diagnostikovali rakovinu plic.
RIP Johan Cruyff - So good they named a skill after him! ⚽️ pic.twitter.com/gSOzezy0hp
- Football News (@TransferBibIe) 24. března 2016
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.